Co wyjdzie z połączenia francuskiej pasji i polskiej kreatywności? Katamaran - i to najlepszy na świecie

czwartek, 1 września 2016
Anna Ciężadło
Historia powstania stoczni Sunreef Yachts rozpoczyna się w Francji, gdzie młody, ambitny biznesmen, pan Francis Lapp, zajmował się zupełnie nie-szkutniczą działalnością – produkował bowiem szafy elektryczne dla światowych gigantów, jak Coca-Cola czy Siemens. Któregoś dnia, zaproszony na rajd samochodowy przez Automobil Club, pojawił się jednak w Polsce i docenił jej potencjał rozwojowy. Nasz kraj spodobał mu się na tyle, ze już w 2 tygodnie po zakończeniu rajdu przeniósł tu swój dom – i swój biznes.Wciąż produkował szafy elektryczne, działając pod marką HTEP POLSKA Sp. z o.o., jednak systematycznie poszerzał zakres usług o instalację systemów sanitarnych, grzewczych oraz wentylacyjnych w obiektach przemysłowych. Pewnego dnia pan Francis przepłynął się jednak katamaranem – i był to przełom, bowiem od tego dnia zaczął myśleć poważnie o mieszkaniu i podróżowaniu na łodziach. Początkowo założył biuro podróży Sunreef Travel, specjalizujące się w czarterach na Oceanie Indyjskim. Biuro zaczęło odnosić sukcesy, a jednocześnie poszukiwać, w odpowiedzi na zapytania klientów, mieszkalnego dwukadłubowca. Bezskutecznie, bowiem, jak się okazało, takie łodzie po prostu nie istniały. Do czasu. Francis postanawia bowiem otworzyć własną stocznię, opierając się o kapitał, zgromadzony dzięki HTEP POLSKA i o własną pasje. Idąc za radą przyjaciela z Madagaskaru, na lokalizację nowego biznesu wybiera Gdańsk. Tam, na terenie dawnej stoczni, wynajmuje pierwszą halę produkcyjną, gdzie po 11 miesiącach powstaje pierwsza jednostka – Sunreef 74, będący pierwszym polskim pełnomorskim katamaranem, wyznaczającym ze względu na nowatorską konstrukcje nowe trendy w budowie łodzi.


Co robią?

Wyjątkowość Sunreef 74 polegała nie tylko na jego rozmiarach, ale przede wszystkim na wyposażeniu do w tzw. flybridge (pokład słoneczny), mieszczący główne stanowisko sterowania i znacznie powiększający powierzchnię mieszkalną katamaranu. Od czasu zwodowania pierwszej sztuki, Sunreef pozostaje niekwestionowanym liderem w produkcji nowoczesnych i luksusowych katamaranów. Jak dotąd, stocznia zwodowała już ponad 60 jednostek żaglowych i motorowych. Każdego roku wzrasta zarówno liczba produkowanych sztuk, jak i różnorodność modeli. Przełomowym rokiem był tu 2010, kiedy Suunreef zwodowała dwa super-jachty, o długości przekraczającej 100 stóp: IPHARA oraz CHE.

Obecnie stocznia produkuje katamarany żaglowe z serii Gamma Semi-Custom: SUNREEF 50,60,74, 80 i 82 oraz z serii Gamma Custom: SINGLE DECK, DOUBLE DECK oraz SUNREEF ULTIMATE.

W ofercie znajdują się też katamarany motorowe, również w dwóch seriach
-Semi – Custom Line: SUNREEF POWER 60,70,75 i 90;
-Custom – Line: SUNREEF POWER 115 i 150 oraz SUNREEF POWER TRIMARAN 150 i 210.

Dla kogo to robią?

Najwyższa jakość, nowatorskie rozwiązania, a przede wszystkim pasja – każdy z tych elementów sprawił, że jachty, oferowane przez Sunreef nie mają sobie równych i doceniane są przez klientów pochodzących ze wszystkich kontynentów poza Antarktydą. Luksus, jaki oferują katamarany Sunreef, został doceniony nawet przez najbardziej wymagających klientów, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Monako.

SUNREEF YACHTS w pigułce

Adres: SUNREEF YACHTS CHARTER Sp. z O.O., Ul. Doki 1, 80-958 Gdańsk

Ilość pracowników
ok. 350

Specjalizacja: Katamarany żaglowe, katamarany i trimarany motorowe
Modele KATAMARANY ŻAGLOWE: SUNREEF 50,60,74,80,82, SINGLE DECK, DOUBLE DECK, SUNREEF ULTIMATE
KATAMARANY MOTOROWE: POWER 60,70,75,90, SUNREEF POWER 115 i 150
TRIMARANY MOTOROWE: POWER TRIMARAN 150 i 210

Tagi: Sunreef Yachts, stocznia, katamaran
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882