TYP: a1

A imię jego Łosoś

wtorek, 30 marca 2021
Monika Frenkiel

Wiadomo, że nadawanie dzieciom imion ma swoje trendy, co można było zaobserwować w Polsce przy okazji rozmaitych Dżesik czy Brajanów. Okazuje się jednak, że trend może dotknąć także dorosłych. Cóż jednak może skłonić dorosłego człowieka, żeby zmienił sobie imię na...Łosoś?

 

A jednak taki trend pojawił się ostatnio na Tajwanie, gdzie około 150 dorosłych osób postanowiło nazwać się Łosoś. I to oficjalnie, udając się do urzędu. Dlaczego? Ano wpływ na to miała pewna popularna restauracja serwująca sushi, która wymyśliła dość oryginalną kampanię promocyjną. Zgodnie z zasadami każda osoba mająca w imieniu lub nazwisku słowo „gui yu” (z chińskiego „łosoś”) otrzyma darmowy posiłek na zasadzie „zjedz tyle ile możesz” dla siebie i pięciu znajomych. A wiadomo – czego się nie robi dla dobrej i to darmowej wyżerki! Wśród obywateli z nowymi imionami znalazł się pewien Bao Cheng Gui Yu – Wybuchowy Przystojny Łosoś. A także Smażony Ryż z Łososiem czy Książę Łosoś. Pewien mężczyzna postanowił się najwyraźniej zabezpieczyć na wypadek kolejnych promocji i dodał do swojego nazwiska rekordową liczbę 36 nowych znaków, w większości związanych z owocami morza, w tym symbole kraba i homara.

 

Niezwykła promocja trwała tylko dwa dni, ale „łososiowy chaos” z imionami zrobił się na tyle duży, że zaniepokoiły się nawet władze Tajwanu. Wiceszef MSW, Chen Tsung-yen, zaapelował nawet do młodych ludzi, aby przestali spontanicznie zmieniać imiona, przysparzając papierkowej roboty zapracowanym urzędnikom.

Tajwańczycy oficjalnie mogą zmieniać swoje imię trzy razy w życiu, choć niektórym liczenie do trzech sprawiło spory kłopot. Pewien mężczyzna nazwał się Łososiowym Snem i okazało się, że to był jego ostatni raz... Peszek.

Tagi: łosoś, Tajwan
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 August

Zakończyła się wyprawa jachtu "Dar Opola" (zwana wyprawą "Koral") na Morze Czerwone. Wyprawą na trasie Aden (start 30.12.1959 r.)-Gdynia dowodził Kapitan Bolesław Kowalski. Plonem wyprawy było tysiące eksponatów, które wzbogaciły pracownie uniwersyteckie
niedziela, 14 sierpnia 1960
Urodził się Adam Wolff, doktor nauk historycznych, profesor Polskiej Akademii Nauk, kapitan jachtowy i żeglarz regatowy, olimpijczyk z 1928 r., współtwórca polskiego żeglarstwa regatowego, autor wielu publikacji żeglarskich
poniedziałek, 14 sierpnia 1899
Z Dżakarty w kierunku Australii wypływa Abel Tasman
czwartek, 14 sierpnia 1642