TYP: a1

Gigantyczny przemyt olbrzymich małży

wtorek, 20 kwietnia 2021
Z mediów

Filipińczycy odkryli przemyt na gigantyczną skalę. Tamtejsza straż przybrzeżna skonfiskowała ok. 200 ton...muszli małży olbrzymich. Wartość zatrzymanego przemytu to ok. 95 mln zł. Małże olbrzymie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Aresztowano cztery osoby  w związku z podejrzeniem naruszenia filipińskiej ustawy o ochronie zasobów dzikiej przyrody. Australijska Policja Federalna przesłuchała także kobietę będącą w gronie podejrzanych. Oskarżona przyznała, że należy do grupy, która zajmuje się zbieraniem małży olbrzymich i wykorzystuje je do celów komercyjnych. Kobieta twierdziła, że ma na to pozwolenie, ale nie ma dokumentów, które mogłyby to udowodnić i mało prawdopodobne, żeby dokumenty takie istniały, bowiem małże olbrzymie można zbierać tylko w celach taksonomicznych. Zgodnie z prawem obowiązującym na Filipinach, każdy, kto zabije lub zniszczy dzikie gatunki sklasyfikowane jako zagrożone, poniesie karę do dwóch lat więzienia lub grzywnę w wysokości ok. 1,5 tys. zł. 
Małże olbrzymie to największy gatunek małż na świecie. Żyją w Pacyfiku, w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej, oraz w Oceanie Indyjskim. Osiągają do 1,5 metra długości i do 320 kg. Małże pomagają utrzymać faunę morską, ponieważ zapobiegają zbytniemu rozrostowi glonów, stanowiących ich główne pożywienie. 

 

Tagi: małże olbrzymie, ochrona przyrody, Filipiny
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959