TYP: a1

"Życiorys wiatrem pisany - wywiad rzeka z Czesławem Marchajem"

sobota, 14 grudnia 2013
MZ

Często mówi się, że rzeczywistość bywa dużo bardziej ciekawa niż fikcja. Zasadę tę w pełni potwierdza omawiana książka. Najbardziej wybujała fantazja pisarza specjalizującego się w awanturniczych powieściach nie sprokurowałaby fabuły tak sensacyjnej, jaką jest życiorys Czesława Marchaja. 


Natychmiast na myśl przychodzi banalne i często powtarzane stwierdzenie, że tego barwnego życia wystarczyłoby na kilka przygodowych filmów i takich książek. Z jednej strony wybitny umysł, naukowiec o światowej sławie, z drugiej pasjonat szybownictwa, miłośnik żeglarstwa, uprawiający tę dyscyplinę z sukcesami i w najdziwniejszych okolicznościach. W czasie okupacji konspirator, ale i żeglarz. Sześciokrotnie aresztowany, pierwszy raz przez gestapo, kolejne zatrzymania miały miejsce już po wojnie, a dokonywała je bezpieka. Przy tym wszystkim autor około 60 publikacji naukowych. Od 1970 roku emigrant, kontynuujący z sukcesami naukową karierę na zachodzie. Ale nade wszystko człowiek-legenda. Postać na stałe wpisana w historię światowego jachtingu. Co jeszcze można dodać. Proponuję by śmiało sięgnąć po te spisane wspomnienia i zapewniam, że od ich lektury, drodzy czytelnicy, nie będziecie się w stanie oderwać.

 


Życiorys wiatrem pisany - wywiad rzeka z Czesławem Marchajem”

rozmowę przeprowadził Jacek Zyśk

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2013

stron: 247

cena: 35 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 lipca

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882