TYP: a1

Znikają kolejne drzewa na Mierzei

piątek, 10 lipca 2020
Z mediów/Gazeta Wyborcza

Koronawirus koronawirusem, a prace na Mierzei Wiślanej trwają. Także te nie do końca związane z przekopem. Okazuje się, że wycięto kolejny fragment lasu należący do obszaru Natura 2000. Teren ten służy…jako gigantyczny parking.

 

O sprawie poinformował Obóz dla Mierzei, którego członkowie dowiedzieć się mieli o sprawie przez przypadek, kiedy pojawili się na Mierzei, żeby sprawdzić teren, na który przeniesiono trzciny. Cytowana przez Gazetę wyborczą Mayra Wojciechowicz twierdzi, że na początku czerwca w tym miejscu był jeszcze lat – teraz jest tam parking na kilkadziesiąt samochodów. Głównie pusty, bo stoi na nim zaledwie kilka aut.

 

Nadleśnictwo Elbląg tłumaczy, że las wycięto pod nową składnicę drewna dla Lasów Państwowych. A że na razie drewno nie jest tu składowane, udostępniono teren na parking dla Urzędu Morskiego. Jednak tłumaczenia nie przekonują aktywistów, którzy wskazują, że na terenie Nadleśnictwa Elbląg jest wiele już wykarczowanych terenów, które mogą służyć za składnicę i nie trzeba było na ten cel poświęcać połaci zdrowego lasu w parku krajobrazowym, na terenie Natura 2000. Leśnicy tłumaczą też, żee obecny parking to część większego planu leśników, którzy chcą stworzyć więcej miejsc parkingowych dla turystów, których zainteresowanie wakacjami na Mierzei w tym roku miało wzrosnąć.

„Żadne przepisy prawa ochrony środowiska tu nie obowiązują. Na zalewie usypano groblę, która nie jest ujęta w decyzji środowiskowej, wycięto kolejny fragment lasu pod parking... Minister Gróbarczyk zapewniał, że przekop jest prowadzony z zachowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska. To czysta konfabulacja bez jakiegokolwiek potwierdzenia w faktach. Większej bzdury nie słyszałam” - komentuje Mayra Wojciechowicz.

 

 

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809