TYP: a1

Zjawa IV przepłynęła Atlantyk!

poniedziałek, 7 grudnia 2015
Informacja prasowa | Rafał Klepacz
Harcerski jacht s/y Zjawa IV, po 16 dniach żeglugi non stop przepłynął Ocean Atlantycki i szczęśliwie dotarł do brzegów Barbados.

Zjawa IV

Zjawa płynie w rejsie dookoła Atlantyku pod nazwa OdySEA Władka Wagnera, mającego upamiętnić sylwetkę Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który na jachtach Zjawa, Zjawa II i Zjawa III opłynął Kulę Ziemską w latach 30 ubiegłego wieku.

Zjawa płynie w wyprawie wieloetapowej, to znaczy, że załoga jachtu zmienia się co ok. 14 dni. OdySEA rozpoczęła się 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni, w miejscu z którego wystartował Wagner. Następnie przez kanał Kiloński, Amsterdam, Brest i Lizbonę jacht dopłynął do Afryki, do portu Rabat w Maroko. Stamtąd wykonał skok na Maderę i na Wyspy Kanaryjskie i dalej na Wyspy Zielonego Przylądka. To właśnie z Wysp Zielonego Przylądka rozpoczął się rejs przez Ocean do Barbados.

Do dnia dzisiejszego Zjawa przepłynęła ponad 7000 mil morskich. W wyprawie wzięło udział blisko 100 żeglarzy. Jachtem jak do tej pory kierowało 4 kapitanów.

Skok przez Atlantyk poprowadził kpt. Wojciech Zientara z 8 osobową załogą złożoną w większości z instruktorów harcerskich. Podróż przez Atlantyk rozpoczęła się w Mindelo 21 listopada 2015. Jacht przepłynął względnie spokojnie 2000 mil do Barbados. Żeglarzom towarzyszyły wprawdzie wielkie oceaniczne fale, ale stały kierunek i siła wiatru pozwalały na spokojną pasatową żeglugę mimo rozfalowania. Jak mówi kapitan Wojciech Zientara, podstawowym problemem na jachcie była powtarzalność dni i wkradająca się w życie załogi nuda, spowodowana przeczytaniem wszystkiego co dało się przeczytać na jachcie.

Na Barbados Zjawa nie zostanie długo. Kolejna załoga przylatuje już 12 grudnia na Martynikę, skąd rozpocznie się kolejny XI już etap wyprawy.
Organizatorem rejsu jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP – armator jachtu.

Dalej Zjawa ma w planach pobyt na Karaibach. Święta i Nowy Rok spędzi na Martynice, a stamtąd popłynie do Puerto Rico. Po drodze zatrzyma się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie przez kilka lat mieszkał Władysław Wagner i gdzie znajduje się ufundowana jego pamięci tablica, a potem przez Jamajkę i Kubę do Stanów Zjednoczonych. W powrotny rejs do Europy wyruszy z Miami z końcem marca 2016 roku.

Chętnych do śledzenia wyprawy zapraszamy na stronę: odysea.org.pl
Tagi: Zjawa IV, Barbados, Harcerze, Wagner
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920