TYP: a1

Zjawa IV przepłynęła Atlantyk!

poniedziałek, 7 grudnia 2015
Informacja prasowa | Rafał Klepacz
Harcerski jacht s/y Zjawa IV, po 16 dniach żeglugi non stop przepłynął Ocean Atlantycki i szczęśliwie dotarł do brzegów Barbados.

Zjawa IV

Zjawa płynie w rejsie dookoła Atlantyku pod nazwa OdySEA Władka Wagnera, mającego upamiętnić sylwetkę Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który na jachtach Zjawa, Zjawa II i Zjawa III opłynął Kulę Ziemską w latach 30 ubiegłego wieku.

Zjawa płynie w wyprawie wieloetapowej, to znaczy, że załoga jachtu zmienia się co ok. 14 dni. OdySEA rozpoczęła się 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni, w miejscu z którego wystartował Wagner. Następnie przez kanał Kiloński, Amsterdam, Brest i Lizbonę jacht dopłynął do Afryki, do portu Rabat w Maroko. Stamtąd wykonał skok na Maderę i na Wyspy Kanaryjskie i dalej na Wyspy Zielonego Przylądka. To właśnie z Wysp Zielonego Przylądka rozpoczął się rejs przez Ocean do Barbados.

Do dnia dzisiejszego Zjawa przepłynęła ponad 7000 mil morskich. W wyprawie wzięło udział blisko 100 żeglarzy. Jachtem jak do tej pory kierowało 4 kapitanów.

Skok przez Atlantyk poprowadził kpt. Wojciech Zientara z 8 osobową załogą złożoną w większości z instruktorów harcerskich. Podróż przez Atlantyk rozpoczęła się w Mindelo 21 listopada 2015. Jacht przepłynął względnie spokojnie 2000 mil do Barbados. Żeglarzom towarzyszyły wprawdzie wielkie oceaniczne fale, ale stały kierunek i siła wiatru pozwalały na spokojną pasatową żeglugę mimo rozfalowania. Jak mówi kapitan Wojciech Zientara, podstawowym problemem na jachcie była powtarzalność dni i wkradająca się w życie załogi nuda, spowodowana przeczytaniem wszystkiego co dało się przeczytać na jachcie.

Na Barbados Zjawa nie zostanie długo. Kolejna załoga przylatuje już 12 grudnia na Martynikę, skąd rozpocznie się kolejny XI już etap wyprawy.
Organizatorem rejsu jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP – armator jachtu.

Dalej Zjawa ma w planach pobyt na Karaibach. Święta i Nowy Rok spędzi na Martynice, a stamtąd popłynie do Puerto Rico. Po drodze zatrzyma się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie przez kilka lat mieszkał Władysław Wagner i gdzie znajduje się ufundowana jego pamięci tablica, a potem przez Jamajkę i Kubę do Stanów Zjednoczonych. W powrotny rejs do Europy wyruszy z Miami z końcem marca 2016 roku.

Chętnych do śledzenia wyprawy zapraszamy na stronę: odysea.org.pl
Tagi: Zjawa IV, Barbados, Harcerze, Wagner
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520