TYP: a1

Zginął polski marynarz. Szwedzka policja bada okoliczności zdarzenia

poniedziałek, 11 września 2017
Z mediów/MF

W piątek, 8 września wieczorem w porcie szwedzkiej marynarki wojennej w Karlskronie, podczas przygotowań do manewrów wojskowych Northern Coasts 2017 – zginął polski marynarz. Szwedzka policja wszczęła postępowanie w sprawie jego śmierci.

[t][/t] [s]Fot. 3fo.wp.mil.pl[/s]

Jak podała w komunikacie szwedzka marynarka wojenna - "Dwaj polscy marynarze wpadli do wody w piątek o godzinie 23.10 w porcie w Karlskronie. Jeden z nich nie żyje".

Marynarze zostali wyłowieni z wody, a następnie na miejscu przeprowadzono akcję ratunkową. Obaj zostali przewiezieni do szpitala. Jednemu z nich nie udało się uratować życia, drugi przebywa pod opieką lekarzy.

Początkowo zdarzenie potraktowano jako wypadek bez podejrzenia zaistnienia przestępstwa. Jednak według śledczych z tragicznym zdarzeniem wiąże się wiele niewiadomych. Szwedzka policja sprawdza, czy do spowodowania śmierci poprzez wypadek w miejscu pracy. Do rozstrzygnięcia jest też pytanie, czy marynarze byli na służbie czy mieli czas wolny. Niejasne jest także, gdzie doszło do wypadku - na polskim okręcie czy na szwedzkim terytorium. Dochodzenie nadzoruje prokuratura w Karlskronie.

Dowódca szwedzkiej marynarki wojennej Jens Nykvist złożył kondolencje Marynarce wojennej RP oraz rodzinie marynarza. Marynarze uczestniczący w manewrach Northern Coasts 2017 w sobotę uczcili pamięć zmarłego Polaka minutą ciszy.


Właściwa faza ćwiczeń wojskowych, w których weźmie udział pięć tysięcy marynarzy m.in. ze Szwecji, Polski, Finlandii, Estonii oraz Danii, rozpoczyna się dzisiaj i potrwa na Morzu Bałtyckim do 21 września.

 

Tagi: wypadek, manewry, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771