TYP: a1

Zginął polski marynarz. Szwedzka policja bada okoliczności zdarzenia

poniedziałek, 11 września 2017
Z mediów/MF

W piątek, 8 września wieczorem w porcie szwedzkiej marynarki wojennej w Karlskronie, podczas przygotowań do manewrów wojskowych Northern Coasts 2017 – zginął polski marynarz. Szwedzka policja wszczęła postępowanie w sprawie jego śmierci.

[t][/t] [s]Fot. 3fo.wp.mil.pl[/s]

Jak podała w komunikacie szwedzka marynarka wojenna - "Dwaj polscy marynarze wpadli do wody w piątek o godzinie 23.10 w porcie w Karlskronie. Jeden z nich nie żyje".

Marynarze zostali wyłowieni z wody, a następnie na miejscu przeprowadzono akcję ratunkową. Obaj zostali przewiezieni do szpitala. Jednemu z nich nie udało się uratować życia, drugi przebywa pod opieką lekarzy.

Początkowo zdarzenie potraktowano jako wypadek bez podejrzenia zaistnienia przestępstwa. Jednak według śledczych z tragicznym zdarzeniem wiąże się wiele niewiadomych. Szwedzka policja sprawdza, czy do spowodowania śmierci poprzez wypadek w miejscu pracy. Do rozstrzygnięcia jest też pytanie, czy marynarze byli na służbie czy mieli czas wolny. Niejasne jest także, gdzie doszło do wypadku - na polskim okręcie czy na szwedzkim terytorium. Dochodzenie nadzoruje prokuratura w Karlskronie.

Dowódca szwedzkiej marynarki wojennej Jens Nykvist złożył kondolencje Marynarce wojennej RP oraz rodzinie marynarza. Marynarze uczestniczący w manewrach Northern Coasts 2017 w sobotę uczcili pamięć zmarłego Polaka minutą ciszy.


Właściwa faza ćwiczeń wojskowych, w których weźmie udział pięć tysięcy marynarzy m.in. ze Szwecji, Polski, Finlandii, Estonii oraz Danii, rozpoczyna się dzisiaj i potrwa na Morzu Bałtyckim do 21 września.

 

Tagi: wypadek, manewry, marynarka wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 czerwca

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852