TYP: a1

Zespół SELMA RACING jednak wystartuje w FASTNET

piątek, 4 sierpnia 2017
Informacja prasowa/opracowanie Janusz (John) Cieliszak

Jeszcze 10 dni temu wydawało się, że z powodu usterki masztu własnego jachtu s/y Selma Racing - zespół SELMA RACING - mimo pozytywnej kwalifikacji - nie weźmie udziału w legendarnych regatach ROLEX FASTNET RACE, startujących juz 6 sierpnia 2017.

[t]Nowy jacht zespołu SELMA RACING- s/y Espresso Martini[/t][s]Fot. SELMARACING[/s]

Załoga SELMA RACING wraz nie złożyła jednak broni. Równolegle z decyzją o chwilowym wycofaniu jachtu z najbliższych regat rozpoczęto  przygotowania  - do startu zespołu w regatach FASTNET - na innym jachcie. Organizator regat - Royal Ocean Racing Club (RORC), wyjątkowo zgodził się na taką zamianę. Postanowiono jednak warunek: uprzednie dokładne zapoznanie się załogi z nową jednostką i odbycie dodatkowych morskich treningów.

 

Mówi kpt. Artur Skrzyszowski, skipper zespołu SELMA RACING- "Stawką jest udział w legendarnych regatach FASTNET. Chociaż nie było łatwo - zakwalifikowaliśmy się, ale okazało się, że z powodu usterki  nie możemy wystartować na naszym jachcie. Nie chcemy jednak marnować przygotowań i doświadczenia. W kwalifikacjach zajęliśmy bardzo dobre miejsca, m.in. w regatach RORC - Myth of Malham oraz Cowes to St. Malo. Zdecydowaliśmy, że nie możemy odpuszczać i musimy zrobić wszystko aby wystartować w FASTNET - i to jako jedna załoga. Nawiązaliśmy kontakt praktycznie z wszystkimi agencjami czarterowymi, rozpytywaliśmy naszych znajomych i armatorów innych jachtów. Szczególnie pomogli nam przedstawiciele firmy -  Rig It UK, Paweł Barwicz i Amanda Mochrie. Tak dotarliśmy do Johna Horna - właściciela Farr 45 s/y Espresso Martini. Negocjacje były szybkie, zdecydowane i co najważniejsze -  udane. SELMA RACING wraca do gry!"

 

Projektantem jachtu regatowego Espresso Martini, jest Bruce Farr, jeden z najbardziej znanych projektantów takich jednostek na świecie. Jego konstrukcje wygrywały m.in. America's Cup (BMW Oracle) czy Volvo Ocean Race (Abu Dhabi). Jachty Farr 45 stały się bardzo popularną klasą typu "One-Design" w USA i Wielkiej Brytanii i są porównywalne do najlepszych jednostek w klasie IRC 1.

 

Pozyskanie przez SELMA RACING jachtu Farr 45 daje polskiemu zespołowi szansę na nawiązanie wyrównanej rywalizacji z innymi jednostkami w swojej grupie. Obecnie najważniejsze wyzwanie to opanowanie techniki żeglowania i manewrowania z spinakerami symetrycznymi (na s/y Selma Racing używane są spinakery asymetryczne). Równolegle kierownictwo zespołu musi dopilnować wszystkich formalności przedstartowych i zadbać o ogólne przygotowanie jachtu.

 

Według najnowszych informacji -  zespół SELMA RACING w ROLEX FASTNET RACE 2017 jednak wystartuje, tym razem na pokładzie jachtu s/y Espresso Martini. Jedyna zmiana dotyczy jednostki: jacht 48 -stopowy zamieniono na 45 -stopowy. 12-osobowa załoga pozostaje ta sama. W barwach SELMA RACING wystąpią: Artur Skrzyszowski (skipper), Magda Makowska (nawigator), Tymon Sadowski (sternik) i partnerzy projektu z firmy Rigit It UK - Paweł Barwicz i Neill Tannahill (rigerzy) oraz Artur Bukowski, Marcin Dąbrowski, Marek Fabijański, Michał Gawron, Jarosław Lehwark, Mateusz Płotnicki i Michał Zagrodnik.

 

Start regat ROLEX FASTNET RACE 2017 odbędzie się w najbliższą niedzielę, 6 sierpnia w południe. Do startu zgłosiło się ok. 350 jachtów z całego świata. Trasa 605 mil morskich (ok. 1120 km) wiedzie wzdłuż południowych brzegów Anglii, z Cowes na wyspie Wight do skały Fastnet Rock, na południowym-zachodzie Irlandii, potem powrót do Plymouth opływając od południa wyspy Isles of Scilly. Obecne prognozy pogodowe informują, że w trakcie regat spodziewane są wiatry z kierunków zachodnich o zmiennej sile 10-30 węzłów.

 

Kpt. Skrzyszowski informuje dodatkowo, że niezależnie od przygotowań do FASTNET cały czas trwają prace przy naprawienie masztu, s/y Selma Racing. Już za kilka tygodni nastąpi kontynuacja założonego programu startów SELMA RACING - drugiej części sezonu na Morzu Śródziemnym, w tym w regatach Les Voiles de Saint-Tropez i Rolex Middle Sea Race.

 

Jak mówi kpt. Skrzyszowski. - "Będzie się działo! Trzymajcie za nas kciuki"

Tagi: Selma Racing, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882