TYP: a1

Zawisza Czarny wraca do Gdyni

czwartek, 1 września 2016
Informacja prasowa
Po miesięcznej nieobecności w porcie macierzystym harcerski żaglowiec Zawisza Czarny powraca do Gdyni 3 września. Mieszkańcy Gdyni mogli ostatnio bliżej zapoznać się z tym wyjątkowym żaglowcem. Brał udział w europejskiej Nocy Muzeów, ponadto 9 lipca otworzył swój pokład dla zwiedzających podczas dnia otwartego.Niedawno Zawisza Czarny hucznie obchodził swoje 55. urodziny, podczas których mogliśmy wysłuchać koncertu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny, który śpiewał dla nas wprost z pokładu. Gdynianie mogli się już stęsknić za statkiem, gdyż 9 sierpnia 2016 r. popłynął w miesięczny rejs w kierunku Szwecji. Odwiedził w tym czasie między innymi: Visby, Kalmar, Karlskronę, Ronne, Świnoujście, Stavanger, Fredrikshavn, Helsingor, Sassnitz i Kopenhagę.

W czasie nieobecności żaglowca w Gdyni trzykrotnie zmieniała się załoga na statku. Swój rejs na Zawiszy odbyli harcerze z chorągwi śląskiej ZHP, ponadto płynęli harcerze z chorągwi stołecznej oraz odbył się jeden rejs turystyczny dla żeglarzy. 3 września 2016 r. żaglowiec znów zawija do portu macierzystego i będzie go można podziwiać na jego stałym miejscu przy Nabrzeżu Prezydenta. Statkiem będzie dowodził kpt. Janusz Zbierajewski.

Armatorem statku jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP, a wsparcia sponsorskiego udziela mu Grupa Energa.

Tagi: Zawisza Czarny, harcerze, żaglowiec,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 November

"Iskra II" pod dowództem Kpt. Czesława Dyrcza w okołoziemskim rejsie opłynęła Przylądek Horn.
poniedziałek, 27 listopada 1995
II Sejmik Żeglarski wybrał na prezesa PZŻ Ludwika Szwykowskiego.
sobota, 27 listopada 1926