TYP: a1

Wyremontowany Generał Zaruski zaczyna sezon

czwartek, 28 maja 2020
Z mediów/Gdansk.pl

Żaglowiec z Gdańska, „Generał Zaruski” przeszedł remont części podwodnej kadłuba i niedługo ruszy w rejs.

Remont wykonano w stoczni „Szkuner” we Władysławowie – żaglowiec spędził tam półtora miesiąca. Wypiaskowano kadłub, powierzchnię wyrównano za pomocą szlifierek, wyszpachlowano drobne pęknięcia i nierówności, przeprowadzono niewielką modernizację szkutniczą na dziobnicy (wstawiono dwie dębowe deski przykrywające łączenia elementów po obydwu stronach poszycia), na oszlifowaną powierzchnię kadłuba nałożono trzy warstwy farby podkładowej bazującej na specjalnej żywicy akrylowej, która stanowi barierę ochronną i na koniec kadłub pokryły dwie warstwy dwusezonowej farby przeciwporostowej. Jak co rok przed sezonem, ekipa remontowa odnowiła także burty, malując je na biało. Sytuacja spowodowana pandemią wymusiła późniejsze niż zwykle rozpoczęcie sezonu, odwołano rejsy w maju i czerwcu, ale jednocześnie dało to dodatkowy czas na dopieszczenie jednostki i wykonanie wszystkich prac - po raz pierwszy od ponownego podniesienia bandery na żaglowcu w 2012 roku, podwodną część kadłuba „Generała Zaruskiego” oczyszczono do gołego drewna...

 

Choć Gdański Ośrodek Sportu odwołał majowe i czerwcowe rejsy, luzowanie obostrzeń pozwoliło na częściowy chociaż powrót do planów. 27 czerwca odbyć się ma rejs promocyjny „Poznaj Generała” z otwartym naborem dla mieszkańców Gdańska (rekrutacja do bezpłatnego wydarzenia TUTAJ ). Podobne rejsy zaplanowano także 4 lipca i 12 września (start rekrutacji odpowiednio: 4 czerwca i 12 sierpnia). W taki kilkugodzinny rejs może popłynąć 30 osób.

W czerwcu planowane są także przygotowane wcześniej dwa rejsy jednodniowe z grupami osób niepełnosprawnych i dwa trzydniowe rejsy zatokowe, żaglowiec ma także wziąć udział w paradzie z okazji „Dni Morza”, która odbędzie się 20 czerwca na trasie Brzeźno - Sopot - Gdynia.


 


 

 

Tagi: Generał Zaruski, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940