TYP: a1

W Szczecinie zostanie uruchomiona stocznia złomowa

wtorek, 24 stycznia 2017
Z mediów/Radio Szczecin

Komisja Europejska opublikowała listę stoczni, w których będą mogły być złomowane statki pływające pod banderami krajów Unii Europejskiej. Jedna z takich stoczni znajdować się będzie w Polsce, w Szczecinie. Wymagania Komisji spełniła firma Almex, która mieści się przy ulicy Kujota i dysponuje nabrzeżem przemysłowym.

stocznia złomowa

By http://www.flickr.com/people/55035375@N03 Stéphane M Grueso from Madrid, Spain, CC BY-SA 2.0, Wikipedia

Na liście opublikowanej przez unijnych urzędników znajduje się 18 stoczni, w tym szczeciński zakład. Almex złomowała już statki, ale do tej pory każdy taki zabieg wymagał osobnego zezwolenia  wydawanego przez polskie władze. Aby móc rozpocząć działalność, firma czeka teraz na pisemną zgodę Komisji. -  Nie otrzymaliśmy żadnego pisma czy formalnych warunków, więc czekamy na sformalizowane wiadomości, żebyśmy mogli się do tego odnieść - mówił w Radio Szczecin prezes spółki Almex, Wiesław Majewski.

W Szczecinie będą mogły być złomowane jednostki o długości do 120 metrów, szerokości do 20 metrów i zanurzeniu 6 metrów. Odpowiada to statkom o nośności 6000 ton czyli niewielkim jednostkom.

Statki pływające pod banderą unijną będzie można złomować także w Belgii, Danii, Francji, Łotwie, Litwie, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W większości są to małe stocznie, nadające się do złomowania barek rzecznych czy małych statków.
Większość floty światowej jest złomowana w Indiach i Bangladeszu.

Tagi: stocznia, złomowanie, Szczecin, Komisja Europejska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877