TYP: a1

W Szczecinie zostanie uruchomiona stocznia złomowa

wtorek, 24 stycznia 2017
Z mediów/Radio Szczecin

Komisja Europejska opublikowała listę stoczni, w których będą mogły być złomowane statki pływające pod banderami krajów Unii Europejskiej. Jedna z takich stoczni znajdować się będzie w Polsce, w Szczecinie. Wymagania Komisji spełniła firma Almex, która mieści się przy ulicy Kujota i dysponuje nabrzeżem przemysłowym.

stocznia złomowa

By http://www.flickr.com/people/55035375@N03 Stéphane M Grueso from Madrid, Spain, CC BY-SA 2.0, Wikipedia

Na liście opublikowanej przez unijnych urzędników znajduje się 18 stoczni, w tym szczeciński zakład. Almex złomowała już statki, ale do tej pory każdy taki zabieg wymagał osobnego zezwolenia  wydawanego przez polskie władze. Aby móc rozpocząć działalność, firma czeka teraz na pisemną zgodę Komisji. -  Nie otrzymaliśmy żadnego pisma czy formalnych warunków, więc czekamy na sformalizowane wiadomości, żebyśmy mogli się do tego odnieść - mówił w Radio Szczecin prezes spółki Almex, Wiesław Majewski.

W Szczecinie będą mogły być złomowane jednostki o długości do 120 metrów, szerokości do 20 metrów i zanurzeniu 6 metrów. Odpowiada to statkom o nośności 6000 ton czyli niewielkim jednostkom.

Statki pływające pod banderą unijną będzie można złomować także w Belgii, Danii, Francji, Łotwie, Litwie, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W większości są to małe stocznie, nadające się do złomowania barek rzecznych czy małych statków.
Większość floty światowej jest złomowana w Indiach i Bangladeszu.

Tagi: stocznia, złomowanie, Szczecin, Komisja Europejska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953