TYP: a1

Udaremniono zamach na Kanał Sueski

środa, 8 lipca 2015
z mediów | WM
15 ton materiałów wybuchowych odkryły w poniedziałek egipskie siły bezpieczeństwa. 5 ton ładunków znaleziono w ciężarówce we wschodniej części miejscowości Al-Kantara leżącej po dwóch stronach Kanału Sueskiego, natomiast kolejne 10 ton było ukryte w różnych miejscach na zachodnim brzegu.


"Bittersee suezkanal" by gregor rom - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons.

O próbę zamachu są podejrzewani członkowie Bractwa Muzułmanów, organizacji powiązanej z obalonym w 2013 roku prezydentem Muhammadem Mursim. W związku z próbą ataku terrorystycznego egipskie służby aresztowały już 13 osób, w tym jednego z pracowników operatora Kanału Sueskiego.

Kanał Sueski stanowi jeden z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie. W 2009 roku przepłynęło przez niego ponad 35 tysięcy statków. Na 6 sierpnia zaplanowane jest otwarcie nowej nitki Kanału Sueskiego, co umożliwi żeglugę w obu kierunkach jednocześnie, dzięki czemu czas potrzebny na jego pokonanie skróci się z 22 do 11 godzin.
Tagi: Kanał Sueski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972