TYP: a1

Tym co odeszli…

poniedziałek, 2 listopada 2015
Informacja prasowa | tef, jsz
Złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy uczcił dzisiaj 1 listopada Pomorski Związek Żeglarski tych, co odeszli na wieczną wachtę w minionym roku.


Fot. Ewa Górska

Kameralna uroczystość odbyła się o godz. 10 pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” stojącym na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja PoZŻ na czele z prezesem Związku Bogusławem Witkowskim. Były też wiązanki i znicze od Bractwa Kaphornowców, Urzędu Morskiego w Gdyni, Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, klubów i żeglarzy. W nastrój uroczystości wprowadził jego uczestników wiersz gen. Mariusza Zaruskiego „Spotkanie”.

Wszystkich ludzi żagli i morza, szczególnie tych z Pomorza, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku uczczono też minutą ciszy.

Przypomnijmy niektórych z nich:

8 listopada 2014 roku zmarł w Australii Zbigniew Puchalski, jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy. Uczestniczył w regatach OSTAR 72 oraz OSTAR 76 oraz samotnie opłynął świat w latach 1976-1980. Najważniejsze rejsy odbywał na jachcie „Miranda” – zbudowanej w 1935 roku w Gdyni jednostce, którą uratował przed zniszczeniem. Puchalski brał udział także w regatach The Whitbread Round the World Race oraz dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w klasie STAR. Od 1981 roku wyemigrował do Australii.

18 listopada 2014 roku na wieczną wachtę odszedł Kazimierz Normant, wieloletni komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. W młodości był członkiem kadry narodowej w klasie Latający Holender.

24 stycznia 2015 roku zmarł Oskar Janowski, wieloletni członek i komandor Yacht Klubu Polski Gdynia. Przygodę z żeglarstwem rozpoczął w Elblągu w 1947 roku. Po studiach na Politechnice Gdańskiej osiadł w Trójmieście i związał z Morskim Związkowym Klubem Żeglarskim Gdynia i Yacht Klubem Polski Gdynia.

8 czerwca na wieczną wachtę odszedł Jan Sokołowski, kapitan żeglugi wielkiej i kapitan „Daru Pomorza”. Absolwent Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni i Wydziału Rybackiego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, przez większą część zawodowej kariery związany z Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni. W 2011 roku został mianowany kapitanem statku-muzeum „Dar Pomorza”.

21 lipca zmarł Czesław Marchaj, wybitny żeglarz i teoretyk żeglarstwa. W latach 50. i 60. aktywnie działał w Polskim Związku Żeglarskim. Napisał kilka ponadczasowych podręczników, w tym „Teorię żeglowania” i „Dzielność morską”.

7 września odszedł Bolesław Kowalski, jeden z pionierów dalekomorskich rejsów w latach 50. i 60. W 1960 roku dowodził „Darem Opola” w rejsie na Morze Czerwone, a w latach 1965-1966 kierował „Śmiałym” w wyprawie dookoła Ameryki Południowej.

13 października zmarł Tadeusz Keller, jeden z organizatorów harcerstwa wodnego w Gdańsku i zastępca komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP W Gdyni. Już w latach 30. działał w drużynach „Trzeciej Błękitnej” im. Waleriana Łukasińskiego w Częstochowie i „Czternastce Błękitnej” im. Stanisława Żółkiewskiego w Poznaniu. Po wojnie i przeprowadzce do Gdańska przewodził Akademickiemu Kręgowi Harcerskiemu „Wodnik”.

26 października odszedł Jerzy Sawicki, były komandor i członek honorowy Yacht Klubu Polski Gdynia oraz członek Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Yacht Klubu Polski i YKP Gdynia. W latach 2006-2010 był komandorem YKP Gdynia, a w 2008 roku otrzymał godność członka honorowego klubu. Odznaczony Komandorią - najwyższym wyróżnieniem YKP. Od 2008 roku zasiadał w Zarządzie PoZŻ. Był organizatorem wielu regat i imprez sportowych oraz sędzią żeglarskim I klasy.

Cześć ich pamięci!
Tagi: żeglarskie zaduszki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001