TYP: a1

Trzy okręty Marynarki Wojennej RP zacumują w Szczecinie

poniedziałek, 2 października 2017
Z mediów/PAP

Trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przybiją dziś do szczecińskich nabrzeży. Jeden z nich,  ORP Wodnik, udostępni swój pokład zwiedzającym.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Okręty pojawią się w Szczecinie w związku z naradą szkoleniowo–metodyczną dla kierowniczej kadry 3. Flotylli Okrętów oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą zaplanowano od 1 do 5 października. Celem narady  jest wymiana doświadczeń i wniosków dotyczących współpracy pomiędzy Gdyńską Flotyllą a Szczecińską Dywizją.

Podczas spotkania z dowódcami jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, zostaną poruszone tematy dotyczące m.in. wspólnej realizacji zadań w ramach obrony wybrzeża przez związki taktyczne Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.

 

Jednostki planowo mają przybić do szczecińskich nabrzeży w poniedziałek, 1 października około godz. 16. ORP Wodnik i ORP Bałtyk staną u podnóża Wałów Chrobrego. ORP Gen. K. Pułaski będzie cumował w porcie. Dla zwiedzających w poniedziałek i wtorek udostępniony zostanie pokład Wodnika.

Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 r.

Zbiornikowiec ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Głównym przeznaczeniem fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków, osłona własnych okrętów i statków, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach.

 

Tagi: okręt, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932