TYP: a1

Trwa akcja ratunkowa na płonącym tankowcu

poniedziałek, 8 stycznia 2018
Z mediów/Sky News

W miniony weekend u wybrzeży Chin doszło do kolizji tankowca z frachtowcem. Trwa poszukiwanie zaginionych członków załogi tankowca.
 

Zarejestrowany w Panamie tankowiec "Sanchi" płynął z Iranu do Korei Południowej. Z nie ustalonych do tej pory przyczyn w sobotę wieczorem na Morzu Wschodniochińskim, u wybrzeży Szanghaju, doszło do kolizji z inną jednostką, przewożącym zboże hongkońskim frachtowcem „CF Crystal”. 


Na pokładzie „CF Crystal” znajdowało się 21 członków załogi, wszystkich udało się uratować. Jednak według chińskich mediów odnaleziono ciało zaledwie jednego członka z liczącej sobie 32 osoby załogi tankowca (składała się ona z 30 Irańczyków i dwóch obywateli Bangladeszu), reszta wciąż uznana jest za zaginioną. Działania służb utrudniają płomienie i trujące gazy, niemal uniemożliwiające dostęp do tankowca, który na dodatek grozi wybuchem. Akcję ratunkową prowadzą statki i samoloty z Chin, Korei Południowej i USA. 
Tankowiec przewoził 136 tys. ton ropy. Jest to tzw. lekka ropa, mocno toksyczna i bardziej wybuchowa, jednak jej większość, według ekspertów, mogła się ulotnić lub już spłonąć. Znacznie gorzej sprawa przedstawia się z paliwem samego Sanchi, które będzie znacznie trudniejsze do usunięcia. 

 

Tagi: tankowiec, kolizja, pożar, poszukiwania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628