TYP: a1

Trwa akcja ratunkowa na płonącym tankowcu

poniedziałek, 8 stycznia 2018
Z mediów/Sky News

W miniony weekend u wybrzeży Chin doszło do kolizji tankowca z frachtowcem. Trwa poszukiwanie zaginionych członków załogi tankowca.
 

Zarejestrowany w Panamie tankowiec "Sanchi" płynął z Iranu do Korei Południowej. Z nie ustalonych do tej pory przyczyn w sobotę wieczorem na Morzu Wschodniochińskim, u wybrzeży Szanghaju, doszło do kolizji z inną jednostką, przewożącym zboże hongkońskim frachtowcem „CF Crystal”. 


Na pokładzie „CF Crystal” znajdowało się 21 członków załogi, wszystkich udało się uratować. Jednak według chińskich mediów odnaleziono ciało zaledwie jednego członka z liczącej sobie 32 osoby załogi tankowca (składała się ona z 30 Irańczyków i dwóch obywateli Bangladeszu), reszta wciąż uznana jest za zaginioną. Działania służb utrudniają płomienie i trujące gazy, niemal uniemożliwiające dostęp do tankowca, który na dodatek grozi wybuchem. Akcję ratunkową prowadzą statki i samoloty z Chin, Korei Południowej i USA. 
Tankowiec przewoził 136 tys. ton ropy. Jest to tzw. lekka ropa, mocno toksyczna i bardziej wybuchowa, jednak jej większość, według ekspertów, mogła się ulotnić lub już spłonąć. Znacznie gorzej sprawa przedstawia się z paliwem samego Sanchi, które będzie znacznie trudniejsze do usunięcia. 

 

Tagi: tankowiec, kolizja, pożar, poszukiwania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872