TYP: a1

Trudna sztuka parkowania

czwartek, 28 stycznia 2021
Anna Ciężadło

Kto nigdy w życiu nie zahaczył łódką o nabrzeże, bojkę, inny jacht, niech pierwszy rzuci pagajem. Manewrowanie trochę większą jednostką wcale nie jest łatwiejsze, mimo wyposażenia jej w elektroniczne gadżety. Wypadek, jakiemu uległ wycieczkowiec Costa Smeralda, stanowi tego doskonałą ilustrację.

 

Made in Italy

22 stycznia 2021 roku należący do linii Costa Cruises wycieczkowiec uległ małemu wypadkowi. Podczas dokowania we włoskim porcie Savona, jednostka zahaczyła zamocowaną na burcie łodzią ratunkową o stojący na nabrzeżu dźwig.

W efekcie tego niefortunnego zdarzenia łódeczka została dość mocno sponiewierana, a na końcu oderwała się i spadła do wody. Zachowała jednak pływalność, co dowodzi, że jej konstrukcja jest naprawdę przemyślana.

Jak do tego doszło?

To oczywiście pytanie do kapitana Costy Smeraldy. Mieszkańcy słonecznej Italii słyną zresztą z niefrasobliwości – pamiętacie, jak przed kilku laty kapitan innej jednostki należącej do tej firmy przykozaczył, doprowadzając do katastrofy, w której zginęły 32 osoby?

Na jego szczęście, tym razem nikomu nic się nie stało, a straty w gruncie rzeczy nie są duże. Nie wiadomo też, kto dokładnie popełnił błąd. Gwoli sprawiedliwości należ jednak dodać, że manewrowanie wycieczkowcem wielkości małego miasta może być naprawdę sporym wyzwaniem.

Trudne czasy

Obostrzenia związane z walką z koronawirusem mocno dały się we znaki firmom oferującym wycieczki luksusowym statkiem. Dzięki temu jednak w momencie wypadku na pokładzie Costy Smeraldy nie było żadnych pasażerów.

Firma Costa Cruises, do której należy jednostka, zapowiedziała ostatnio, że odsuwa w czasie planowane wznowienie rejsów. Zgodnie z nowymi wytycznymi, ma ono nastąpić 13 marca 2021 r. Wydaje się jednak, że ta decyzja nie ma nic wspólnego z incydentem w Savonie.

Tagi: Italia, Costa, Costa Smeralda, wypadek, dźwig
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982