TYP: a1

Tragiczne zderzenie z wielorybem

poniedziałek, 2 października 2023
Hanka Ciężadło

Australia słynie z tego, że cała tamtejsza przyroda stara się na różne sposoby wyeliminować nasz gatunek. Niestety, czasem z pozytywnym skutkiem. O ile jednak — jak dotąd — najgroźniejszymi stworzeniami wodnymi były rekiny i osy morskie, o tyle ostatnio do tej listy dołączyły wieloryby. Mimo iż walenie nie mają względem nas żadnych wrogich zamiarów, ich zachowanie może być dla ludzi bardzo niebezpieczne.

Pechowa kolizja

W ubiegłą sobotę u wybrzeży Sydney doszło do bardzo przykrego zdarzenia z udziałem niewielkiej łodzi i wieloryba. Wczesnym rankiem dwóch wędkarzy w wieku 53 i 61 lat wybrało się na ryby do Botany Bay. Niestety wycieczka miała niespodziewany finał – obaj mężczyźni zostali zrzuceni z pokładu przez walenia.

Nie jest jasne, czy zwierzę bezpośrednio uderzyło w łódź, czy też została ona wywrócona wskutek fali wywołanej wyskokiem wieloryba ponad powierzchnię wody. Wiadomo jedynie, że około 6.00 rano czasu lokalnego dryfującą łódkę dostrzeżono w okolicy Cape Banks. Na miejsce wysłano służby ratunkowe.

Rozbitkowie

Ratownikom udało się podjąć z wody obu wędkarzy. Zdaniem specjalistów, stan wychłodzenia organizmów wskazuje na to, że mężczyźni przebywali w wodzie około 45 minut. Niestety 61-latek, mimo przeprowadzonej reanimacji, zmarł. Jego młodszy kolega został opatrzony i przewieziony do szpitala. Ratownicy mówią, że był w szoku, a kontakt z nim był utrudniony. Łódź została zabezpieczona celem przeprowadzenia badań kryminalistycznych. 

Trzeba pamiętać, że u wybrzeży Australii żyje około 30 gatunków waleni. Częśc z nich każdego roku odbywa wędrówki w poszukiwaniu cieplejszych wód lub lepszych łowisk. Co więcej, Mark Hutchings, dyrektor wykonawczy NSW Maritime podkreślił, że w tym roku migracja wielorybów na południe od Sydney przybrała „niesamowite” rozmiary – o zderzenie jest więc łatwiej, niż kiedykolwiek.

Po co wieloryb wyskakuje z wody?

Z pewnością nie po to, żeby zrobić komuś krzywdę. Trzeba podkreślić, że to, co się stało, było tragicznym wypadkiem. W żadnym razie nie można traktować zaistniałej sytuacji jako aktu wrogości ze strony wieloryba. Po prostu jest to duże zwierzę, żyjące w swoim naturalnym środowisku.

Naukowcy nie są pewni, czemu mają służyć takie wyskoki nad wodę: być może jest to forma komunikacji lub zaznaczania swojego terenu. Istnieje też teoria, że jest to po prostu… zabawa. Jakakolwiek jest prawda, wieloryb jest u siebie – i ma prawo wyskoczyć z wody. A chociaż ocean jest ogromny, może się zdarzyć, że przypadkiem dojdzie do kolizji z jakąś łodzią i skończy się ona bardzo smutno – tak jak w tym przypadku.

 

 

 

Tagi: Australia, wieloryb, zderzenie, łódź
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June