TYP: a1

Tragedia na Zalewie Wiślanym

wtorek, 19 sierpnia 2014
Wczoraj wieczorem na Zalewie Wiślanym zaginęło dwóch żeglarzy, którzy wypłynęli z Suchacza do Krynicy Morskiej.

Poszukiwania mężczyzn rozpoczęto po godz. 23:00, kiedy jacht nie dotarł do portu docelowego. Akcja trwała do godz. 3:18, następnie została wznowiona o 5:00 rano. Nad ranem odnaleziono zwłoki jednego z żeglarzy - nastolatka, oraz wywrócony jacht. Trwają poszukiwania drugiego żeglarza. Woda w Zalewie ma temperaturę 18 stopni, jednak wieje sztormowy wiatr.

Źródło: TVN24


Komunikat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej:


Od wczesnych godzin porannych śmigłowiec ratowniczy oraz samolot patrolowy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczą w akcji poszukiwania załogi 4 metrowej łodzi na Zalewie Wiślanym. Łódź wyszła z portu Suchacz i miała dotrzeć do Krynicy Morskiej. W poszukiwaniach uczestniczą także jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Dzisiaj rano (wtorek, 19 sierpnia) załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że do portu w Krynicy Morskiej nie dotarła łódź żaglowa, która wyszła z portu Suchacz. Z przekazanych informacji wynikało również, że na jej pokładzie znajdowały się dwie osoby. Śmigłowiec wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 4.45. Po 20 minutach lotu osiągnął wskazany rejon poszukiwań. 15 minut później załoga „Anakondy” odnalazła przewróconą łódź, a po około kolejnych 20 minutach poszukiwań kamizelkę oraz ciało jednego z członków załogi. O godzinie 7.20, z powodu kończącego się zapasu paliwa załoga śmigłowca przerwała udział w akcji i powróciła na lotnisko w Gdyni.

Nadal trwają poszukiwania drugiej osoby, która znajdowała się na pokładzie łodzi. W rejon akcji ratowniczej skierowany został samolot patrolowy Bryza, który wystartował z lotniska 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach o godzinie 7.04. Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach w gotowości do startu czeka załoga kolejnego śmigłowca W-3RM „Anakonda”.

Poszukiwania prowadzą również załogi jednostek z Brzegowych Stacji Ratowniczych w Sztutowie i Tolkmicku. Akcję koordynuje Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni.


[19.08.2014]

O godz. 14.30 zostały zakończone poszukiwania. Drugiego z żeglarzy nie udało się odnaleźć.


 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922