TYP: a1

Sztorm na Bałtyku przyczyną tragedii

poniedziałek, 16 września 2019
Z mediów

Sztormowy Bałtyk zebrał swoje żniwo. Polski jacht wywrócił się niedaleko wejścia do portu w Kłajpedzie. Jedna osoba nie żyje.

W niedzielę przed godziną 18 dwunastometrowy jacht Lilla W przewrócił się w rejonach wejścia do portu w Kłajpedzie na Litwie. Sytuacja, jak podaje Radio Gdańsk, wydarzyła się blisko brzegu i spacerowicz poinformował służby. Na pokładzie jachtu było siedem osób, wszystkie znalazły się w wodzie. Litewskim służbom ratowniczym udało się podjąć sześć z nich. Jedna zmarła w drodze do szpitala, a ostatniej - siódmej - nie udało się znaleźć i jest uznawana za zaginioną. 

Kłopoty z powodu pogody mieli także uczestnicy Bitwy o Gotland. Kilku zawodników z powodu warunków czy uszkodzeń jachtów wycofywało się z zawodów – m. in. Joanna Pajkowska. Około 22:40 Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa otrzymała prośbę o pomoc od płynącego na jachcie Konsal 2 Ryszarda Drzymalskiego, który złamał rękę . W akcji ratowniczej uczestniczą statek Bryza z Władysławowa, a teraz zmierza na miejsce większa jednostka Sztorm, która zamieni Bryzę. O akcji powiadomione są także służby ratunkowe Kaliningradu.

Tagi: sztorm, Bałtyk, Bitwa o Gotland
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895