TYP: a1

Szkoła dobrego żeglarstwa

czwartek, 22 października 2015
Informacja prasowa | Tomasz Falba
Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej ruszyła 21 października w Gdyni. To najnowsza inicjatywa Pomorskiego Związku Żeglarskiego.


Szkoła rozpoczęła działalność o godz. 16.30. Uroczystego rozwiązania węzła żeglarskiego dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego Krzysztof Czopek.

- Powstanie tego miejsca to logiczna konsekwencja naszych wcześniejszych działań – mówi prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. – Bardzo się cieszymy z tego, że udało się nam go stworzyć.

Ośrodek zlokalizowany jest przy ul. Chwaszczyńskiej 172. Został uruchomiony w roku 50-lecia PoZŻ jako wynik dyskusji na Forum Nauczycieli Żeglarstwa – platformy wymiany doświadczeń na tematy szkoleniowe prowadzonej od roku przez PoZŻ.


Szkoła ma być centrum wiedzy żeglarskiej i morskiej oraz miejscem doskonalenia instruktorów żeglarstwa i wychowania morskiego. Działać na rzecz klubów żeglarskich zrzeszonych w PoZŻ, dzieci i młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów. Prowadzić zajęcia teoretyczne i praktyczne w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, pracy na urządzeniach nawigacyjnych z wykorzystaniem pomocy nawigacyjnych, kursów manewrowych, rejsów stażowych, rejsów zapoznawczych z morzem i obozów żeglarskich.

Ośrodek będzie prowadził klasyczne szkolenia żeglarskie przygotowujące do egzaminów na patenty żeglarskie, lekcje wychowania morskiego dla dzieci i młodzieży jak i kursy doskonalące umiejętności żeglarskich.

Goście uroczystości otwarcia Szkoły, jako pierwsi mieli okazję ją zwiedzić. Zobaczyli, że poza standardowymi elementami służącymi do nauczania żeglarstwa ośrodek dysponuje m. in. symulatorem żeglarskim, nowoczesnym systemem multimedialnym, salą ratownictwa morskiego, a nawet własnym dronem.


- Jestem pod wrażeniem – przyznaje Sabina Dawidowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni. – Nasi uczniowie na pewno, jako jedni z pierwszych, będą korzystać z tych urządzeń.

Zajęcia w Szkole prowadzone będą w oparciu o wiedzę doświadczonych żeglarzy skupionych w Jachtklubie Morskim Roda w Gdyni, który dysponuje jachtem szkoleniowym „Allie”. Wśród nich znajdą się twórcy placówki Leopold Naskręt i Bogdan Olszewski.

W roku szkolnym 2015/2016 ośrodek będzie prowadził zajęcia praktyczne, szkoleniowo-edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, szkoleniowo-edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Ma też ofertę dla doświadczonych żeglarzy, zawodników, sędziów regatowych, trenerów i instruktorów żeglarstwa oraz nauczycieli.

Zdjęcia Tadeusz Lademann
Tagi: Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629