TYP: a1

Sylwester z kokainą

czwartek, 4 stycznia 2018
Z mediów/Curacao Chronicle

Jeśli myślicie, że w sylwestrową noc można tylko tańczyć i pić szampana, to się mylicie. Można także przemycać kokainę…Jednak tym razem impreza nie zakończyła się dobrze, a przemytnicy zostali zatrzymani.

 

Aż 1600 kilogramów kokainy znajdowało się na pokładzie frachtowca pod flagą Tanzanii, który zmierzał do Republiki Dominikany. Przemytników namierzyli Holendrzy z fregaty Van Speijk. Przez kilka dni podejrzaną jednostkę obserwowano z pokładu śmigłowca. Jeszcze na morzu na pokład frachtowca weszli funkcjonariusze amerykańskiej straży wybrzeża, jednak nie udało im się niczego znaleźć. W porcie w Santo Domingo przeprowadzono więc drugie, znacznie dokładniejsze przeszukanie, którego wynikiem było odnalezienie kokainy, zgrabnie ukrytej  w pustych przestrzeniach pomiędzy zbiornikami paliwa. Cała załoga jednostki została zatrzymana przez dominikańskie władze. 

Van Speijk, czujna fregata typu M stacjonuje na Karaibach od listopada ubiegłego roku, patrolując wody w pobliżu holenderskich terytoriów zamorskich. Jednostka jest niezwykle sprawna, bo w ramach swoich działań udaremnienia już przemytu ponad 2 ton narkotyków. 22 grudnia udało jej się odkryc 500 kilo narkotyków przemycanych na motorówce. 

Tagi: kokaina, przemyt, Karaiby
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872