TYP: a1

Świnoujście - rozpoczęła się akcja neutralizacji bomby Tallboy

poniedziałek, 12 października 2020
Redakcja/MF

Dziś w Świnoujściu rozpoczęła się akcja neutralizacji jednej z największych na świecie bomb lotniczych, Tallboya. Działania w Świnoujściu rozplanowano na pięć dni, do 18 października. 

 

Przygotowanie do akcji trwało prawie rok. Tallboy ma długość sześciu metrów, średnicę ok. 1 metr i waży 5,5 tony.  W Polsce jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak dużą bombą, to także jedna z największych akcji w skali całego świata, zarówno jeżeli chodzi o skalę, jak i skutki, jakie mógłby mieć ewentualny wybuch bomby. Tallboy spoczywa ok. 100 metrów na południe od przeprawy promów „Karsibór” w Świnoujściu a zostanie usunięta przez minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, choć w organizację i planowanie operacji zaangażowanych było wiele instytucji. 
Kmdr. ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża poinformował, że przez pierwsze dwa dni będą się odbywały intensywne przygotowania obiektu, który minerzy zamierzają zneutralizować metodą deflagracji. To także proces wybuchowy, jednak mniej gwałtowny i dynamiczny niż detonacja. 
Bomby typu Tallboy były budowane tak, żeby detonowały, dlatego niewybuchy tego rodzaju są ewenementem. Były już neutralizowane w kilku krajach, np. w Niemczech, Norwegii i Francji, ale były to operacje przeprowadzane na lądzie a akcja w Świnoujściu będzie się odbywała w wodzie, dlatego jest ewenementem na światową skalę. 

Na czas operacji przygotowało się także miasto. Ewakuowano ok. 700 mieszkańców, nie będą funkcjonowały przeprawy promowe na przeprawie karsiborskiej, cały ruch samochodowy będzie się odbywał na przeprawie Warszów, małymi promami. W czasie operacji zamknięty będzie most prowadzący na wyspę Karsibór. Osoby spoza Świnoujścia, które w tych dniach planują przyjazd samochodem do miasta, jeśli tylko mają taką możliwość, proszone są o przesunięcie terminu przyjazdu po zakończeniu akcji. A jeśli nie jest to możliwe, należy liczyć się z utrudnieniami w przeprawie.
Apel dotyczy również kierowców jadących od strony Niemiec, którzy ogólnodostępną przeprawę „Centrum” traktują jako drogę tranzytową w głąb kraju. 

Brytyjska bomba lotnicza Tallboy jest to jedna z największych konwencjonalnych bomb (druga w kolejności po bombie Grand Slam) zrzucanych podczas II wojny światowej. Jego masa całkowita to blisko 5400 kg, w tym 2400 kg materiału wybuchowego TORPEX o zwiększonej sile działania (co odpowiada prawie 3600 kg TNT). Bomby tego typu miały długość całkowitą 6,4 m, długość korpusu bez ogona 3,15 oraz średnicę 0,96 m. Określane były jako bomby głęboko-penetrujące. Służyły do niszczenia celów strategicznych. Korpus bomby zbudowany jest jako jednolity odlew ze stali o podwyższonej wytrzymałości. W 1945 roku w rejonie Świnoujścia bomby tego typu były zrzucane przez lotnictwo brytyjskie na niemiecki krążownik LUTZOW. 

Tagi: tallboy, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936