TYP: a1

STS Fryderyk Chopin dopłynął do Cabo de São Vicente

poniedziałek, 30 września 2019
Anna Ciężadło

 

W ubiegły piątek STS Fryderyk Chopin dopłynął do południowo-zachodniego krańca Europy, czyli do portugalskiego Cabo de São Vicente - Przylądka Św. Wincentego. Co ciekawe, w żargonie żeglarskim miejsce to nazywane jest niekiedy Przylądkiem Ciepłych Gaci. Ta intrygująca nazwa wywodzi się od faktu, iż jest to punkt, w którym płynąc z Europy przechodzi się z cieplejszej do znacznie chłodniejszej strefy klimatycznej.

 

Dopływając do portu w Cabo de São Vicente, STS Chopin zakończył pierwszy etap swojej tradycyjnej, jesienno-zimowej wyprawy na półkulę zachodnią. Po drodze Chopin odwiedził porty siedmiu państw: Danii, Norwegii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii oraz Portugali. Podczas trwania tego etapu nasz bryg przepłynął przepłynął 2740 Mm, pięciokrotnie zmieniając załogę. Teraz jednostka spędzi półtora miesiąca na Morzu Sródziemnym, pływając kabotażowo na trasie Malaga – Alicante. Po tym czasie rozpoczie się kolejny etap podróży: przeskok przez Atlantyk na Karaiby.

 

 

Tagi: Chopin, STS Fryderyk Chopin, Portugalia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956