TYP: a1

Statek uderzył w górę lodową

środa, 29 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

I nie chodzi o Titanica. Tym razem w kontakt z górą lodu wszedł norweski statek wycieczkowy. Do zderzenia doszło u brzegów Alaski. Na szczęście obyło się bez ofiar - być może dlatego, że góra była stosunkowo mała.

 

Norweskie Słońce

Norwegia słynie z wielu rzeczy, ale słońce raczej do nich nie należy. Teraz jednak może się to zmienić: statek, o jakim mowa, nazywa się bowiem Norwegian Sun. Jednostka odbywała dziewięciodniowy rejs wycieczkowy i zmierzała właśnie w stronę lodowca Hubbard na Alasce.

Następnym przystankiem wycieczkowca miał być port w Skagway. Ostatecznie jednak trzeba było zmienić plany – statek udał się do Juneau, gdzie ma zostać poddany oględzinom przez nurków. Mimo iż nikt nie odniósł obrażeń, a jednostka nie została w widoczny sposób uszkodzona, zadecydowano o skróceniu rejsu i odwołaniu kolejnych. Jak powiedział rzecznik Norvegian Cruise Line, będącego właścicielem wycieczkowca: „Statek pozostaje w pełni sprawny i jest obecnie w drodze do Juneau na Alasce w celu oceny. Dodatkowe informacje zostaną dostarczone w razie potrzeby”.

Jak doszło do zderzenia?

Bezpośrednią przyczyna kolizji miała być bardzo gęsta mgła, która znacząco ograniczyła widoczność. Co więcej, góra lodowa, z jaką zderzył się wycieczkowiec, to tak zwany growler, czyli stosunkowo mały kawałek lodu, jaki oderwał się od lodowca.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Meteorologicznej growlery to obiekty o powierzchni nie większej, niż 20 mkw i wystające nad lustro wody na metr lub mniej. Krótko mówiąc, zauważenie takiej bryły lodu może być dość trudne, szczególnie w warunkach gęstej mgły.

Na szczęście z powodu tej samej mgły Norwegian Sun znacznie zmniejszył prędkość, co z pewnością zminimalizowało uszkodzenia. Jednostka musi jednak zostać poddana dokładnym oględzinom, ponieważ uderzenie mogło naruszyć konstrukcję kadłuba, śruby napędowej lub silnika, tym bardziej że pasażerowie obecni na statku zgłaszali „drżenie i grzechotanie” w momencie uderzenia w lód.

Tagi: góra lodowa, growler, Alaska, statek, uderzenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958