TYP: a1

Start 15. regat Transgascogne pod znakiem zapytania

poniedziałek, 27 lipca 2015
Informacja prasowa | Milka Jung
52 jachty Mini powinny jutro wyruszyć na trasę regat przez Zatokę Biskajską. Jednak wczorajszy prolog został odwołany ze względu na dużą falę. Jutrzejszy start również nie jest do końca pewny - jak mówi przygotowujący się do wyruszenia na jachcie CALBUD 894 jedyny Polak w stawce, Radek Kowalczyk. Regaty Transgascogne to ostatni wyścig klasy Mini przed jesiennym Mini Transat i dla niektórych - w tym Kowalczyka - szansa na zdobycie kwalifikacji.

Bourgenay
fot. Radek Kowalczyk

„Spodziewaliśmy się odwołania prologu” – mówił dziś Kowalczyk przez telefon z Port Bourgenay. „Tak naprawdę nie było innej możliwości. A nawet, gdybyśmy wypłynęli, to z powodu dużej fali moglibyśmy nie wrócić do portu na tyle wcześnie, żeby zdążyć z ostatnimi przygotowaniami, prognozami pogody, porządkiem na jachcie. Ta decyzja nie była zaskoczeniem dla nikogo.”

Żeglarze spodziewają się też przesunięcia startu z powodu pogody. „Dziś rano powiedziano nam, że trasa pierwszego etapu, pierwotnie zaplanowana przy Belle Île, zostanie zmodyfikowana i wytyczona przy Île d’Yeu, lub w ogóle poprowadzona zupełnie inaczej niż zakładano – wprost przez Zatokę Biskajską” – informował żeglarz.

Trasa wzdłuż francuskiego brzegu Zatoki Biskajskiej jest trudna nawigacyjnie ze względu na liczne skały oraz charakterystyczną dla Biskajów wysoką, załamującą się falę, spowodowaną szelfem kontynentalnym, czyli gwałtownym wypłyceniem się oceanu. Takie warunki stanowią wyzwanie nie tylko dla małych, zaledwie 6,5 metrowych Mini, ale i dla jednostek kilka razy większych, nie wyłączając statków.

„Jutro o 9 rano, na odprawie zawodników, zapadnie ostateczna decyzja. Wszyscy są gotowi do startu, bo chwilę po jej ogłoszeniu pierwsze jachty muszą wypływać z portu i nie ma już wtedy czasu na żadne dodatkowe działania. Także pełna gotowość, ale liczymy się z tym, że start może zostać przesunięty, najprawdopodobniej o 24 godziny. Jutro w południe prognoza jest raczej nieprzyjazna, start byłby pod wiatr i pod falę, ale w poniedziałek powinno być już lepiej” – mówił Kowalczyk wieczorem.

Prognoza pogody Meteo France dla okolic Port Bourgenay podaje jutro na godzinę 12 wiatr z kierunków południowych o prędkości powyżej 22 węzłów (6°B) oraz wysoką falę (powyżej 3m). Takie same warunki prognozowane są na kolejną dobę (od 1200 w niedzielę do 1200 w poniedziałek). Brytyjskie prognozy dla Zatoki Biskajskiej z godziny 15:45 podają ostrzeżenie o sztormie do 8°B oraz wysokiej fali.
Tagi: regaty, Port Bourgenay, Transgascogne, fala
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 October

"Zew Morza" z Kapitanem Zdzisławem Michalskim zamyka na Atlantyku wokółziemską pętlą.
środa, 30 października 1974
Zakończyła się w Szczecinie prawie 16. miesięczna wyprawa s/y "Śmiały" pod dowództwem Kpt. Bolesława Kowalskiego na trasie ze Szczecina, dookoła Ameryki Południowej, przez Kanał Panamski, Freeport na Wyspach Bahama, do Szczecina.
niedziela, 30 października 1966
W lokalu "Grand Cafe" powołano do życia Klub Sportowy "Gryf" w Gdyni.
wtorek, 30 października 1928