TYP: a1

Spędził 49 dni dryfując po oceanie

piątek, 5 października 2018
Monika Frenkiel

Aldi Novel Adilang może mówić o szczęściu, choć w czasie jego dramatycznej przygody nie było mu wesoło. Bez zapasów jedzenia i wody przeżył na oceanie 49 dni.

 

19-latek z Sulavesi w Indonezji od trzech pracował jako dozorca łodzi – czy też raczej tratw zwanych rampongami.  Do jego zadań należało zapalanie latarń, których światło wabiło ryby do zamocowanych na tratwach pułapek. Rampongów było ok. 50, a zacumowane były ok. 125 kilometrów od brzegu.

Chłopak pracował sam, a co kilka dni przypływał ktoś z zatrudniającej go firmy z zapasami jedzenia, wody i paliwa.

 

W połowie lipca silne wiatry zerwały liny przytrzymujace łódź, na której znajdował się chłopak. Rampong odpłynął w głąb Morza filipińskiego, a z nim Aldi z zapasami żywności i wody na kilka dni. Liczył, że szybko przypłynie pomoc, tak się jednak nie stało. Aldi zjadł wszystkie zapasy i zaczął łowić ryby. Pił wodę morską, odcedzając ją przez własne ubranie. Rozmontował także fragment chatki stojącej na tratwie i użył go do rozpalenia ogniska.

                                                                                                                                                 

Po 49 dniach na oceanie, chłopaka uratował statek pod bandera Panamy, MV Arpegio – ok. tysiaca mil od miejsca, w którym tratwa zerwała się z cumy. Jednak cała akcja ratownicza nie nastraja optymistycznie - Konsulat Indonezji w Osace, który na Facebooku opublikował zdjęcia z akcji ratunkowej poinformował, że w czasie, gdy chłopak dryfował po morzu, obok przepłynęło aż 10 statków, z których żaden nie zareagował na wzywanie pomocy.

 

Uratowany chłopak wrócił już do domu i znajduje się w dobrej kondycji. Jednak jak wielokrotnie mówił w wywiadach, wielokrotnie w czasie, kiedy przebywał na wodzie, myślał o samobójstwie.

Tagi: Aldi Novel Adilang, rozbitek, tratwa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 października

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935