TYP: a1

S.O.S. na rajskiej plaży

piątek, 7 sierpnia 2020
Monika Frenkiel

O szczęściu mogli mówić trzej mężczyźni, którzy utknęli na maleńkiej wyspie Pikelot w Mikronezji. Ich życie rozbitków trwało tylko trzy dni, a odnaleźć ich pomógł wyrysowany na piasku wielki napis S.O.S.

 

Trzej mężczyźni wybrali się 30 lipca na wycieczkę z atolu Poluwat na Pulap (ok. 42 km) niewielką, 7-metrową łódką.  Kiedy w oczekiwanym czasie nie przybyli na miejsce, w sobotę, 1 sierpnia rozpoczęto ich poszukiwania. Centrum Koordynacyjne Ratownictwa na Guam, amerykańskiej wyspie na północ od Pikelot, zwróciło się o pomoc do australijskiej marynarki ćwiczącej w okolicy. Do akcji poszukiwawczej skierowano okręt HMAS Canberra. Ostatecznie mężczyzn uratowała pomysłowość – na piaszczystej plaży maleńkiej, bo liczącej sobie zaledwie 300 metrów długości wyspy Pikelot wypisali wielkie S.O. S., co pozwoliło na ich zlokalizowanie przez samoloty. Z australijskiego okrętu na wyspę Pikelot wysłano helikopter.

- Oddział zwiadowczy wylądował na plaży, dostarczył żywność i wodę, potwierdził tożsamość mężczyzn i przeprowadził badania stanu zdrowia – tak akcję podsumowało australijskie ministerstwo obrony. Rozbitkowie, jak się okazało, znaleźli się w dobrej kondycji a na wyspie wylądowali dlatego, że zeszli z kursu a w ich łodzi skończyło się paliwo.

Rozbitków na ląd przetransportował specjalnie po nich wysłany  mikronezyjski statek ratunkowy.

 

Tagi: rozbitkowie, Pikelot, HMAS Canberra
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001