TYP: a1

Śladami Śmiałego, a nawet jeszcze dalej

piątek, 5 października 2012
Informacja prasowa
Październik można nazwać miesiącem szczęśliwych powrotów. W czwartek witaliśmy Dar Szczecina, a już w sobotę 6.10, o godzinie 15:00 na przystań Centrum Żeglarskiego po 16 miesiącach i jednym dniu żeglowania wróci jacht Polonus. W trakcie wyprawy przebył 30.000 mil morskich, zrealizował 22 etapy, w których wzięło udział 145 osób z Polski, Belgii, Australii i Niemiec. Odwiedził 18 krajów i nieskończoną ilość portów. Więcej o wyprawie „Śladami Śmiałego a nawet jeszcze dalej, czyli rejs jachtem dookoła Ameryki Południowej...” w relacji jej współorganizatora - Piotra Mikołajewskiego.

Jacht po półrocznych przygotowaniach realizowanych w Trzebieży i Szczecinie 28 maja 2011 roku o godzinie 13:00 odpłynął z Wałów Chrobrego w Szczecinie, przyjmując kurs przez Świnoujście na Bornholm i z powrotem do Świnoujścia. Był to etap tzw. zerowy, którego celem było sprawdzenie działania wszystkich urządzeń i systemów na jachcie. Próba wypadła pozytywnie i 2 czerwca jacht przez Kanał Kiloński Helgoland popłynął do Amsterdamu wewnętrznymi wodami holenderskimi.

W Amsterdamie była zmiana załogi, jacht popłynął do Anglii i Francji, gdzie w miejscowości Lorient nastąpiła kolejna wymiana. Kolejny etap wiódł z Lorient do Lizbony. Z Portugalii przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie jacht dotarł do Wysp Zielonego Przylądka, gdzie na wyspę Sal dotarła kolejna załoga, która poprowadziła jacht do Brazylii. Dalsza droga z kolejnymi załogami prowadziła przez Rio de Janeiro, Buenos Aires, Cieśninę Magellana na Pacyfik i stamtąd przez Cape Horn do Ushuaia.

Było to pierwsze przejście jachtu Polonus wokół Hornu, a wyczynu tego dokonała załoga pod dowództwem kpt. Sławomira Kulczaka ze Szczecina. Z Ushuaia załoga pod dowództwem kpt. Henryka Wolskiego dokonała kolejnego opłynięcia Hornu wraz ze zwiedzaniem Patagonii i powrotem do Ushuaia.

Stamtąd 4 stycznia 2012 roku żeglarze pod dowództwem kpt. Radosława Przebitkowskiego wypłynęli na Antarktydę odwiedzając bazę Polskiej Akademii Nauk im. H.Arctowskiego, bazę chilijską oraz bazę brytyjską Lockroy.

Po 3 tygodniach niezapomnianych przeżyć na wodach Antarktydy, Polonus skierował swój dziób w kierunku Przylądka Nieprzejednanego, by 25 stycznia o godzinie 17.28 przeciąć  w odległości 1mili trawers Przylądka Horn przy sile wiatru 9 w skali Beauforta.

Na początku lutego w Ushuaia nastąpiła wymiana załóg i jacht udał się cieśninami Patagonii  i wodami Pacyfiku w drogę powrotną do Polski.

Peru, Kolumbia, Ekwador, Panama to kolejne odwiedzane kraje z wymianą załóg. Na początku lipca jacht przepłynął Kanał Panamski i dotarł do St. Martin w Archipelagu Małych Antyli skąd 3-osobowa załoga przepłynęła pokonując 4100 mil bez zawijania do portu na Islandię. Stamtąd w sierpniu jacht udał się na 3 tygodniową podróż na Grenlandię z wymianą załóg w porcie Keflavik. Kolejna 8-osobowa załoga poprowadziła jacht przez Wyspy Owcze, Hebrydy do Dublina. W Stavanger wsiadła ostatnia załoga złożona z organizatorów wyprawy, w skład której weszli kpt. Marek Grzywa i armator jachtu, współorganizator wyprawy Piotr Mikołajewski.

Szczegóły wyprawy i mapę jej przebiegu można znaleźć na www.pagaj.pl.

Powitanie jachtu odbędzie się 6 października o godzinie 15:00, na przystani Centrum Żeglarskiego.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 kwietnia

Bruno Peyron na "Commodore Explorer" zakończył w Breście rejs dookoła świata z wynikiem 79 dni.
wtorek, 20 kwietnia 1993
Na rynku wydawczniczym ukazał się pierwszym numer magazynu "Yachting World".
piątek, 20 kwietnia 1894