TYP: a1

Siły NATO w walce z przemytnikami ludzi

czwartek, 16 czerwca 2016
PAP/opr. MF
NATO rozważa większe zaangażowanie swoich sił w operację przeciwko przemytnikom migrantów na Morzu Śródziemnym. Taka informację przekazał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.


Fot. SNMG2, Tom Twardy

Jak poinformował sekretarz, NATO obecnie pracuje nad przekształceniem aktualnej operacji Active Endaevour na Morzu Śródziemnym, której celem jest ochrona jednostek cywilnych przed atakami terrorystycznymi, "w szerszą morską operację bezpieczeństwa". Byłoby to wsparciem dla prowadzonej przez Unię Europejską operacji Sophia skierowanej przeciwko przemytnikom ludzi.

"Chcemy, by nasze podejście było elastyczne i pragmatyczne. Okręty powinny być rozmieszczone tam, gdzie są najbardziej potrzebne" – według informacji PAP powiedział Stoltenberg. Poinformował także, że w trakcie spotkania w Brukseli kilka krajów zadeklarowało gotowość do większego zaangażowania na Morzu Śródziemnym a współpraca między UE a NATO w tej dziedzinie może być bardzo skuteczna. Przykładem takie owocnej współpracy może być prowadzona od marca tego roku misja NATO na Morzu Egejskim.

W ostatnich miesiącach, głównie dzięki współpracy UE z Turcją udało się mocno ograniczyć napływ migrantów szlakiem prowadzącym przez Morze Egejskie z Turcji do Grecji. Rośnie jednak liczba migrantów przeprawiających się z Afryki Północnej do Włoch przez środkową część Morza Śródziemnego. Według unijnej agencji Frontex w tym roku w rejonie tym uratowano ponad 18 tysięcy migrantów.
Tagi: NATO, Morze Śródziemne, emigranci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971