TYP: a1

SAR nie wejdzie w struktury Urzędu Morskiego

środa, 16 grudnia 2020
Z mediów/PAP

SAR jednak nie zostanie włączony w struktury Urzędu Morskiego w Gdyni. O tym, że Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa pozostanie odrębną jednostką poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, które przejęło sprawę po likwidacji Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Przypominamy – jakiś czas temu pisaliśmy na łamach Tawerny, że powstał pomysł zniesienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa jako jednostki budżetowej i włączenie jej do struktury urzędów morskich. Przewidywał to projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim. Służyć to miało optymalizacji pracy struktur administracji rządowej przy zachowaniu ekonomiki wydatkowania środków publicznych. W wyjaśnieniach podawano, że SAR zatrudnia około 280 osób, a włączenie w struktury urzędów morskich pozwoliłoby służbie skupić się na ratownictwie morskim oraz zwalczaniu zanieczyszczeń. Obsługę administracyjną natomiast miałyby przejąć urzędy morskie.

Jednak we wrześniu tego roku po rekonstrukcji rządu Ministerstwo Gospodarki Morskiej zostało zlikwidowane. Sprawę przejęło Ministerstwo Infrastruktury, które zrezygnowało z pomysłu, a projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw (UD93) zakładający włączenie Służby SAR do Urzędu Morskiego na wniosek ministra infrastruktury został wycofany z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nie podano powodu zmiany decyzji.

Tagi: SAR, MGMiŻŚ, Ministerstwo Infrastruktury, ratownictwo
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 April

Odbył się chrzest jachtu "Politechnika Śląska", którą później zmieniono na "Asterias"; powstał staraniem śląskich studentów kierowanych przez Andrzeja Kurzeję.
sobota, 12 kwietnia 1975
Z Gibraltaru na jachcie "Tethys" startuje w rejs przez Atlantyk Krzysztof Grabowski.
niedziela, 12 kwietnia 1959