TYP: a1

Sailing Poland startuje po bałtyckie rekordy

czwartek, 16 lipca 2020
Informacja prasowa/Jędrzej Szerle

Żeglarski team jachtu Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” zamierza ustanowić rekordy trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia oraz Gdynia – Gotlandia – Gdynia. Start do pierwszego wyścigu już w najbliższą sobotę 18 lipca.

Założony w 2019 roku żeglarski team pływający na jachcie „Sailing Poland” startuje w imprezach na całym świecie. Tylko w tym roku ścigał się na Karaibach w St. Maarten Heineken Regatta oraz RORC Carribean 600, a w planach ma występ w wokółziemskich regatach The Ocean Race. Obecnie żeglarze trenują w Polsce i przygotowują się do ustanowienia rekordu najszybszego przepłynięcia trasy Gdynia – Bornholm – Gdynia i Gdynia – Gotlandia – Gdynia.

– W basenie Morza Bałtyckiego jest bardzo mało rekordów, które można by pobić – tłumaczy Maciej Marczewski, skipper „Sailing Poland” – Dlatego postanowiliśmy ustanowić nowe i rzucić wyzwanie innym żeglarzom. A ponieważ bazą przygotowań i portem macierzystym „Sailing Poland” jest Gdynia, to właśnie ona będzie startem i metą rejsu do Bornholmu oraz Gotlandii.

Chęć ustanowienie rekordu Sailing Poland Race Team zgłosiła do Komisji Żeglarstwa Morskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, która powołała Komitet Rekordu Tras i stworzyła Regulamin Żeglarskich Rekordów Tras Bałtyckich.

– Uważam, że to świetny pomysł, pozytywnie wpłynie na popularyzację żeglarstwa – mówi Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ ds. morskich i przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego. – Mam nadzieję, że „Sailing Poland” uda się ustanowić rekordy, a inni żeglarze będą próbowali je pobić.

Trasa Gdynia – Bornholm – Gdynia liczy około 320 Mm, a Gdynia – Gotlandia – Gdynia ponad 400 Mm. „Sailing Poland” w idealnych warunkach może przepłynąć w ciągu doby 649 Mm. Oba bałtyckie dystanse może więc pokonać w kilkanaście godzin.

– Dużo zależy od warunków atmosferycznych – wyjaśnia Maciej Marczewski. – Może się okazać, że wiatr bardzo osłabnie lub będziemy musieli halsować. Ale chciałbym trasę na Bornholm i z powrotem zrobić w około 20 godzin.

Żeglarze wystartują z Gdyni najprawdopodobniej w sobotę o godzinie 14, choć może to ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe. Ich rejs będzie można obserwować na trackingu na stronie https://www.ocean-racing.pl/tracking.html.

Nad przebiegiem ustanawiania rekordu czuwał będzie Sebastian Wójcikowski, który jest sędzią i członkiem Komitetu Rekordu Tras.

Jacht Volvo Ocean 65 „Sailing Poland” jest w polskich rękach od początku 2019 roku. To nowoczesna maszyna regatowa, jedna z ośmiu tego typu na świecie, która pod nazwą „Mapfre” ukończyła regaty The Volvo Ocean Race w edycji 2014/15 i 2017/18. Obecnie jest to jedyna polska łódka zarejestrowana do kolejnej edycji tej imprezy. „Sailing Poland” ma długość 22 metrów, szerokość 5,6 metra i maszt o wysokości 30,3 metra. Sailing Poland Race Team żegluje w formule PRO-AM, czyli część załogi stanowią profesjonalni żeglarze, a reszta to amatorzy.

Do tej pory jedyny polski morski rekord, który można było pobić, był na trasie Gdynia – Świnoujście lub Świnoujście – Gdynia. Od 25 października 2009 roku należy on do Romana Paszke, który przepłynął ją w ciągu 8 godzin i 55 minut na „Gemini 3”. „Sailing Poland” zamierza zmierzyć się z tym rekordem jesienią.

 

 
Tagi: rekord,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899