TYP: a1

S/y Selma Expeditions: Polskie ślady na North West Passage

czwartek, 20 sierpnia 2015
Informacja prasowa | J.J. Cieliszak
15 sierpnia kończąc żeglugę przez Prince Regent Inlet rzuciliśmy kotwicę w zatoce Depot na pozycji: 72°00′ N 094°14′ W - pod starą faktorią Fort Ross Hudson's Bay Company, jeszcze na wyspie Somerset. Stare budynki obecnie stoją puste, ale ich historia robi wrażenie.

Faktoria w Fort Ross powstała w 1937 r. i działała tylko 11 lat. Niedawno stary punkt wymiany i skupu futer został odrestaurowany i wzmocniony. Obecnie jest w pełni zaopatrzony w żywność i paliwo, i sporadycznie używany przez innuickich myśliwych oraz naukowców, przepływających tędy nielicznych żeglarzy oraz dla załóg helikopterów kanadyjskiego Coast Guard - jako schronienie przed załamaniami pogody i przed polarnymi niedźwiedziami. Fort Ross, zlokalizowany jest przy wschodnim wejściu do przesmyku Bellot Strait uważanym za naturalną, północna granicę pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem. Odkryto go dopiero w 1852, a pierwszy raz Cieśnina Bellota została przepłynięta przez statek firmy Hadson's Bay Company - Aklavik pod kpt. Scottym Gall - w 1937 roku.

Selma też zatrzymała się na krótką wizytę. Musieliśmy zachować wyjątkowa ostrożność, bo jest to miejsce bardzo częstego występowania niedźwiedzia polarnego. Znaleźliśmy się w niedźwiedziej stolicy tej części Arktyki.

Fort Ross
Fort Ross, Dawna Faktoria Hudson's Bay Company, w tle s/y Selma Expeditions

Obecnie Fort Ross to dwa budynki położone nad zatoką Depot. Jest też zbudowany z kamieni, zgodnie z tradycją Innuitów, pomnik Admirała Sir Francis L. McClintock'a, który dotarł tutaj w poszukiwaniu śladów wyprawy Franklina, zaginionej w połowie XIX wieku w trakcie odkrywania morskiej drogi z północnego Atlantyku na Pacyfik.

Depot

Dzięki satelitarnym informacjom od Wojtka Wejera, dotarliśmy do solidnej drewnianej chaty z szyldem HUDSON'S BAY COMPANY, z zaryglowanymi drzwiami i okiennicami. Zdjęliśmy specjalne drewniane belki zabezpieczające wejściowe drzwi przed wyłamaniem przez niedźwiedzie i weszliśmy do środka...

Hudsons Bay Company

Wewnątrz znajdowała się wielka sala na parterze i dodatkowe pomieszczenie na poddaszu. W głównej sali dominował stół, pod ścianami umieszczone są prycze i piec. Na solidnych półkach - zapakowane spore zapasy żywności i paliwa. Wszystko gotowe do użycia. Zgodnie z zasadą - potrzebujesz? - Użyj. Ale posprzątaj po sobie i zostaw coś dla następnych, jeśli możesz.

Hudsons Bay Company

W tej chacie położonej "na końcu świata" - jest także sporo polskich akcentów. Dotarło tu do tej pory łącznie tylko kilkadziesiąt jachtów, z całego świata nie, ale nie zabrakło Polaków.

W głównej sali znaleźliśmy rysunki na ścianach i wpisy w specjalnej księdze: dokumentujące dotarcie do Fort Ross w 1988 roku - w trakcie rejsu trwającego 3 lata , na francuskim jachcie Vagabond II (Vagabond'eux) - naszych rodaków: Wojciecha Jacobsona, Janusza Kurbiela i Ludomira Mączka oraz Joelle Kurbiel (żony lidera i organizatora wyprawy przez NW Passage - kpt. Janusza Kurbiela).

Jacobson, Mączka

Potem Fort Ross odwiedziły (i udokumentowały to wpisami) kolejno: w 2006 żeglujące razem: s/y NEKTON z kapitanem Tadeuszem Natankiem oraz s/y STARY z kapitanem Jackiem Wacławskim. (Załoga STAREGO - do tej chwili jest chyba najmłodszą załogą, która pokonała NWP. Przeciętna wieku - w 2006 r. nie przekroczyła 25 lat).

Nekton
Stary

W 2012 roku do Fortu Ross dotarł także - s/y KATHARSIS II z kpt. Mariuszem Koperem, a w roku 2014 - to samo miejsce odwiedziła także s/y LADY DANA z kpt. Ryszardem Wojnowskim. Załogi obu jachtów - zostawiły takie wpisy:

Katharsis
Lady Dana 44

Teraz - w 2015 roku - kolej na nas i wyprawę: s/y SELMA EXPEDITIONS "ŚLADEM AMUNDSENA i PÓŁNOCNYCH WYPRAW POLARNYCH". Czujemy się dumni, że SELMA EXPEDITIONS - jako szósta polska załoga - znalazła się w tak wybornym gronie i odnajduje także polskie ślady w North West Passage.

Pozdrawiamy wszystkich uczestników załóg tych jachtów, którzy dotarli tu w ciągu ostatnich 30 lat. Tworzy się polska tradycja w arktycznej Kanadzie - Przejścia Północno Zachodniego.

Selma Expeditions

Tak jak uczestnicy rejsu s/y STARY, którzy później stworzyli o wszystkim fenomenalny film: "W poszukiwaniu legendy: s/y STARY na NWP" (warty obejrzenia i dostępny częściowo na YOUTUBE ==> https://www.youtube.com/watch?v=YbMbn5qtY2Q), także i załoga Selmy dedykuje naszą wyprawę swoim bliskim oraz tym, którzy byli tu przed nami...

- Piotr Kuźniar, z załogą s/y Selma Expeditions, w morzu.

s/y SELMA EXPEDITIONS "ŚLADEM AMUNDSENA i PÓŁNOCNYCH WYPRAW POLARNYCH".

Więcej o jachcie i wyprawie poniżej oraz na stronie www.selmaexpeditions.com

P.S. 18.08.2015.

SELMA kontynuuje swój rejs przez NWP i 18.08.2015 r. dotarła do kanadyjskiej (innuickiej) osady Taloyoak dawniej zwanej Spence Bay. Populacja 800. Jedyna łączność ze światem to samoloty transportowe i 2 razy w roku statek z zaopatrzeniem. To 460 km na wschód od stolicy powiatu Cambridge Bay i ponad 1,200 km. (na Północny-wschód) od stolicy prowincji Northwest Territories - Yellowknife.

Widok jachtu pod biało-czerwoną banderą wywołał w Taloyoak prawdziwą sensację i bardzo serdeczne przywitanie. Na prośbę miejscowych władz - kapitan i załoga odbyli specjalne lekcje w lokalnej szkole, opowiadali o NWP, ale także dużo o Polsce!. Potem właściwie wszyscy uczniowie (ponad 100!) przyszło zwiedzać SELMĘ. Dzisiaj mieszkańcy Taloyoak organizują na cześć SELMY - specjalny piknik...

Źródło: Selma Expeditions.com
Tagi: Selma Expeditions, Przejście Północno-Zachodnie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521