TYP: a1

Rozmowy ostatniej szansy

poniedziałek, 13 stycznia 2020
Z mediów

Do 16 stycznia wstrzymują zapowiadany na ten miesiąc protest rybacy z jednostek rekreacyjnych – komitet protestacyjny zdecydował o tym, ponieważ minister gospodarki morskiej zaproponował spotkanie. Rybacy traktują je jako „rozmowy ostatniej szansy”.

Akcja protestacyjna spowodowana jest wprowadzonym przez Komisję Europejską na początku tego roku zakazem połowu dorszy. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce pomóc rybakom, ale ponieważ problem dotyczy całego Bałtyku, ministerstwo musi uzgodnić kwestię finansowania pomocy z administracją unijną – tak wypowiadał się do mediów doradca ministra, Grzegorz Hałubek. Koszt programu pomocowego dla rybaków rekreacyjnych jest szacowany na 150 mln złotych. 

Armatorzy rekreacyjni domagają się szybkiego działania – m.in. odszkodowań za przymusowy postój w portach oraz włączenia ich jednostek do programu złomowania kutrów, by móc odejść z zawodu. Jeśli rozmowy z ministrem nie przyniosą efektu, zapowiadają blokadę portów. 

Tagi: rybacy, dorsz,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877