TYP: a1

Rosjanie w Mariupolu porwali załogę statku

poniedziałek, 11 kwietnia 2022
Z mediów/PAP

Rosyjscy żołnierze uprowadzili załogę pływającego pod banderią Liberii statku handlowego SMARTA, który przebywał w porcie w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. O sprawie poinformowała na Telegramie Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

Porwani to 18 obywateli Ukrainy i jeden obywatel Egiptu. Oprócz załogi wśród porwanych znajduje się małżonka kapitana jednostki. Przed porwaniem marynarzy Rosjanie ostrzeliwali statek. Porwani zostali prawdopodobnie wywiezieni w kierunku Doniecka, nie ma z nimi kontaktu. 

SMARTA wpłynęła do portu w Mariupolu 21 lutego. Stamtąd miała płynąć do Turcji, jednak w związku z rosyjską agresją wojskową statek nie otrzymał zgody na wyjście w morze.

 

Tagi: Rosja, Mariupol, porwanie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007