TYP: a1

Rekordowy wyczyn barku Europa

wtorek, 23 czerwca 2020
Z mediów/Żaglowce.info

Że holenderscy żeglarze nie mieli sobie równych to wiemy – ale odnosiło się to do czasów odkryć a potem kolonialnych. Okazuje się, że i dziś Holendrzy potrafią pokazać światu, czym jest żeglowanie. 

 

Holenderski bark Europa pandemia zastała w Ushuaia, gdzie żaglowiec stacjonował po zakończeniu sezonu rejsów antarktycznych, a przed podróżą do Australii i Nowej Zelandii. Załoga postanowiła wracać do domu. Jednak żeby wrócić, trzeba pokonać cały Atlantyk! Do odważnych jednak świat należy -  27 marca 2020 roku Europa podniosła kotwicę zaczynając długi rejs do domu. Do rodzimego portu w Scheveningen trzymasztowy żaglowiec dowodzony przez kapitana Erika Kasteloo wpłynął 80 dni później, 16 czerwca 2020 roku, po pokonaniu dystansu ponad 10 000 mil morskich, będąc ostatnim z holenderskich historycznych jednostek, które wróciły do domu w czasach pandemii. Co niezwykłe, ponad stuletni żaglowiec niemal całą trasę pokonał pod żaglami i bez zawijania do portów! Silnik załoga uruchomiła dopiero w Kanale Angielskim. To niezwykły wyczyn w powojennej historii żeglugi. 

SV Europa to trzymasztowy bark zbudowany w 1911 roku w stoczni w Hamburgu. Pierwotna nazwa żaglowca to Senator Brockes. Pierwotnie statek był latarniowcem (na Morzu Północnym) i pełnił tę funkcję do lat 70. XX wieku. W latach 1987-1993 został gruntownie przebudowany w Holandii na trzymasztowy bark. Od tamtego czasu uczestniczy w regatach i zlotach żaglowców. Na pokładzie Europy pływa młodzież z dziesięciu krajów świata. Charakterystyczną cechą Europy jest zestaw dodatkowych żagli bocznych - lizeli, dzięki którym możliwe jest osiąganie większych prędkości. Z tego powodu powstał przydomek:Włóczęga Oceanów. "Europa" ze względu na piękną sylwetkę grała w filmie i tworzyła tło dla opery Latający Holender. 

 

Tagi: bark Europa, rekord, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971