TYP: a1

Rekord na "Fryderyku Chopinie”

czwartek, 5 sierpnia 2010
Paulina Wilk
fryderyk chopin
fot.www.flickr.com

"Fryderyk Chopin” – żaglowiec promujący Polskę i polską turystykę, ma już za sobą połowę trasy. Ten największy na świecie bryg podczas trwającego trzy miesiące rejsu zawija do europejskich portów Szwecji, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. Swój rejs po Europie rozpoczął 12 czerwca, podczas Dni Morza "Sail Szczecin 2010". W sumie odwiedzi 19 europejskich portów.


Od 31 lipca do 4 sierpnia żaglowiec "Fryderyk Chopin" cumował w Antwerpii, największym flamandzkim mieście. W tym czasie przez pokład statku przewinęło się trzy tysiące zwiedzających, bijąc tym samym dotychczasowy rekord turystycznej frekwencji w rejsie. W czasie postoju w porcie statek dostępny był dla zwiedzających. Na pokładzie rozdawano materiały promujące Polskę, a na nabrzeżu można było malować farbami białe atrapy fortepianów i składać na nich podpisy. Nie zabrakło także występów artystycznych. Wieczorem na rejach żaglowca odbył się powietrzny występ baletowy, stanowiący stałą atrakcję we wszystkich portach, do których zawija "Fryderyk Chopin". Ponadto widzowie mogli podziwiać widowisko tańczących fontann, czyli pokaz światła i wody do muzyki Fryderyka Chopina. Każdy odwiedzający mógł też nauczyć się polskiego tańca narodowego – poloneza. „Uniwersytet polowy” prowadził dla chętnych kursy o Polsce o tematyce nawiązującej do haseł: pasja, młodość, muzyka, miłość, romantyzm, wolność, kreatywność. Słowa te, będące przewodnimi hasłami całej kampanii, określają promowany wizerunek Polski oraz życie i twórczość Chopina.

Kolejnym portem, który odwiedzi załoga brygu będzie belgijskie Oostende. "Fryderyk Chopin" zawinie tam już dziś, 5 sierpnia. We wcześniejszych etapach rejsu "Fryderyk Chopin" cumował w portach szwedzkich: Ystad, Malmo, Sztokholmie, Karlskronie, niemieckich: Hamburgu, Lubece, Rostoku i Kilonii, a następnie w Amsterdamie i Brugii. Każdej wizycie żaglowca w porcie towarzyszył program promocyjny naszego kraju oraz twórczości Fryderyka Chopina, a także wspólna zabawa, dyskusje i spotkania.

"Promujmy Polskę Razem", w ramach którego obywa się rejs "Fryderyka Chopina", to jeden z największych w historii projektów promujących nasz kraj za granicą. Jego celem jest poprawa wizerunku Polski oraz rozwój usług turystycznych w kraju. Młoda załoga żaglowca, dowodzona przez kapitana Andrzeja Mendygrała, złożona jest w większości ze studentów uczelni o profilu turystycznym. Promują oni Polskę jako kraj atrakcyjny pod względem turystycznym i kulturalnym. Organizator projektu - Polska Organizacja Turystyczna - otrzymała na jego realizację 30 mln euro, między innymi w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Mimo iż promocyjny rejs statku po europejskich portach potrwa do połowy września br., to cały projekt zakończy się dopiero w 2012 roku.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877