TYP: a1

Przeprawa dla zwierząt powstaje przy budowie kanału na Mierzei

wtorek, 2 listopada 2021
Z mediów/PAP

Leśne zwierzęta dzięki specjalnej przeprawie będą mogły przepłynąć przez kanał na Mierzei Wiślanej – zapewnił Jacek Szymański, dyrektor projektu NDI/Besix. Przy budowanym kanale żeglugowym będzie specjalne miejsce, którym leśne zwierzęta takie jak dziki, daniele albo łosie będą mogły się przeprawiać na drugą stronę.

Specjalna przeprawa dla zwierząt, dzięki której nie zostaną one uwięzione po jednej stronie kanału została zaprojektowana przy Moście Południowym od strony Zalewu. To tak zwany slip, który zostanie wyłożony materiałem naturalnym – kamykiem. Zejście będzie umocnione naturalnie, nie będzie na nim betonu ani sztucznej nawierzchni. Szerokość miejsca, które zwierzęta będą musiały pokonać płynąc, według zapewnień NDI/Besix wyniesie maksymalnie 20 metrów.

Rzecznik nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski stwierdził w rozmowie z PAP, że z  przeprawy będzie mogła skorzystać nie tylko większa zwierzyna leśna, czyli  daniele, łosie, sarny, ale także mniejsze stworzenia, np. np. lisy, borsuki. Czy zwierzęta będą korzystać z przeprawy? Bardzo prawdopodobne, bo leśnicy już zaobserwowali jak łoś przeszedł na drugą stronę kanału „na sucho”, korzystając z Mostu Południowego. 

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940