TYP: a1

Prestiżowa nagroda dla polskiego statku

poniedziałek, 13 listopada 2023
Hanka Ciężadło

I to kosmicznego… no, prawie. Zbudowany w Szczecinie Canopée, który otrzymał właśnie miano „Statku Roku”, jest bowiem przeznaczony dla potrzeb Europejskiej Agencji Kosmicznej. Czym wyróżnia się ta jednostka i co warto o niej wiedzieć?

Pierwszy na świecie

6 listopada w Rotterdamie odbyła się Gala Nagród Morskich, będąca wielkim świętem holenderskiego sektora morskiego. Podczas niej przyznawanych jest wiele ważnych nagród w takich kategoriach, jak talent, osiągnięcia, bezpieczeństwo, innowacje, czy właśnie tytuł Statku Roku. Tym razem uhonorowano nim zbudowanego w Polsce rorowca Canopée. Powstał on wskutek kooperacji stoczni Neptun (Szczecin) oraz Partner (Police), na zlecenie firmy Jifmar Offshore Services. OK, i poza udaną międzynarodową współpracą — co w nim takiego niezwykłego?

Przede wszystkim hybrydowy napęd: jednostka, poza silnikiem diesla, została też wyposażona w skrzydła OceanWings, czyli innowacyjne, sztywne żagle, o których już kiedyś pisaliśmy. Warto podkreślić, że Canopée jest pierwszym na świecie hybydowym statkiem przemysłowym. W jego przypadku powierzchnia „szmat” wyniosła 1500 metrów kwadratowych, a ponieważ mają one możliwość obracania się o 360 stopni i precyzyjnego ustawiania kąta nachylenia, będą pracować wydajniej, niż tradycyjne żagle.

Ale kosmos…

Hybrydowy napęd to nie wszystko – sam fakt jego zamontowania z pewnością nie wystarczyłby do przyznania tytułu Statku Roku. Poza zastosowaniem sztywnych żagli jednostkę wyróżnia też coś innego — wyjątkowe, „kosmiczne” przeznaczenie. Zgodnie z założeniami Canopée ma być używany do przewożenia komponentów rakiety Ariane 6 do Gujany Francuskiej. 

Co ważne,  transport tego rodzaju ładunku wymusił na projektantach szereg ciekawych innowacji. Z uwagi na parametry przewożonych elementów oraz specyfikę prac przy programie kosmicznym Canopée musiał spełnić kilka ambitnych założeń – między innymi takich jak:

  • duża powierzchnia pokładu,
  • znaczna prędkość,
  • zdolność pływania przy ograniczonym zanurzeniu,

a wszystko to przy poszanowaniu przyrody i dobra planety. Warto w tym momencie przypomnieć, że zastosowanie OceanWings umożliwia zmniejszenie emisji paliw kopalnych, a co za tym idzie — tlenków węgla i azotu o około 30 procent. Krótko mówiąc, wyznaczamy nowe trendy i mamy się czym pochwalić. Miło, prawda?

 

 

 

 

Tagi: statek, nagroda, Rotterdam, Niderlandy, OceanWings, innowacje, Polska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999