TYP: a1

Pożar na statku u wybrzeży Niderlandów

środa, 26 lipca 2023
Hanka Ciężadło

Jak informuje rzecznik holenderskiej straży przybrzeżnej pożar wybuchł na pływającym pod banderą Panamy statku towarowym Fremantle Highway. Przyczyną zdarzenia było zapalenie się jednego z przewożonych przez jednostkę samochodów elektrycznych. Niestety nie obyło się bez ofiar.

 

Okoliczności 

W momencie wybuchu pożaru jednostka była w trasie z Niemiec do Egiptu, w odległości ok. 50 km na północ od wyspy Ameland. Na pokładzie Fremantle Highway znajdowało się 2587 samochodów, w tym 25 aut elektrycznych. Jak podaje agencja Reutera, to właśnie zapłon jednego z tych pojazdów był bezpośrednią przyczyną zdarzenia.

Na towarowcu przebywało 23 załogantów; wszyscy zostali już ewakuowani, jednak mimo akcji ratowniczej wielu z nich zostało rannych. Obecnie 16 osób przebywa w szpitalu, głównie z uwagi na problemy z układem oddechowym. Jedna osoba niestety zmarła.

Skąd tylu poszkodowanych?

Początkowo załoga statku usiłowała samodzielnie okiełznać ogień, jednak okazało się to niewykonalne. Na pomoc wezwano więc specjalistyczną jednostkę strażacką z Rotterdamu. Strażacy przybyli na miejsce śmigłowcem, jednak pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie, uniemożliwiając im zainstalowanie się na pokładzie i przeprowadzenie skuteczniej akcji gaśniczej.

Obecnie wokół Fremantle Highway zgromadziło się kilka jednostek SAR oraz holowników. Gaszenie ognia jest bardzo trudne, ponieważ z obawy przed utratą stateczności ratownicy unikają używania dużych ilości wody. Mimo to towarowiec wyraźnie się już przechylił. Na szczęście załodze jednego z holowników udało się przymocować do statku linę ratowniczą. Dzięki temu istnieje szansa, że jednostka nie zacznie dryfować i nie zablokuje ważnych szlaków handlowych do Niemiec.

Problemy z elektrykami

Samochody elektryczne mają szereg zalet, jednak mają też wady. Jedną z nich jest fakt, że w razie pożaru taki pojazd jest niezmiernie trudny do ugaszenia. Z tego powodu niektóre linie promowe rozważają wprowadzenie zakazu przewozu samochodów elektrycznych, hybrydowych i tych z napędem wodorowym. Na razie na taki krok zdecydował się norweski przewoźnik Havila Kystruten.

Strażacy twierdzą, że największym problemem przy gaszeniu aut elektrycznych jest fakt, iż akcja wymaga użycia piany sprężonej tzw. CAFS, proszku gaśniczego, a przede wszystkim — ogromnych ilości wody. Tej na morzu akurat nie brakuje. Może się jednak zdarzyć, że — tak, jak w przypadku Fremantle Highway — proces gaszenia będzie skutkował utratą stabilności statku.

Tagi: pożar, samochód, elektryk, towarowiec, Niderlandy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956