TYP: a1

Pożar na promie

środa, 10 listopada 2010
Arkadiusz Maciejowski
author Ziko-C.
  Fährboot, Stena Line, Hoek van Holland  / Felixstowe - author Ziko-C
Wczoraj w Gdańskiej Stoczni Remontowej stanął w ogniu prom pasażerski Stena Brittanica linii Stena Line. Przybyłej na miejsce straży pożarnej udało się szybko opanować pożar. Prom znajduje się w Gdańsku od ubiegłego tygodnia. Przechodzi tu gruntowną modernizację.


Pożar wybuchł w trakcie porannych prac na dziesiątym pokładzie promu. Wszyscy pracownicy zostali natychmiast ewakuowani, dzięki czemu nikomu nic się nie stało. Na miejscu po kilku chwilach pojawiło się kilkanaście jednostek straży pożarnej. Jak poinformował rzecznik stoczni Janusz Woźniak, sytuację udało się szybko opanować m.in. dlatego, że na tego typu jednostkach są grodzie ogniowe, dzięki którym ogień nie może się rozprzestrzeniać.

Akcja była szczególnie trudna ze względu na bardzo duże zadymienie. - Źródłem intensywnego dymu unoszącego się nad statkiem była najprawdopodobniej pianka izolacyjna znajdująca się w kabinach - dodał Woźniak. Przyczyny pożaru zbada teraz policja. Jedną z przyczyn może być ludzki błąd przy spawaniu czy cięciu elementów statku.

Prom Stena Britannica, służący do przewozu samochodów, pływał dotychczas na linii łączącej Holandię z Wielką Brytanią. Prom zbudowany został w 2002 roku. W 2007 roku jednostka została przebudowana. Obecnie długość linii ładunkowej to 5500 metrów, liczba zabieranych pasażerów wynosi 1200. Prom mierzy 241 metrów długości, 30 metrów szerokości i rozwija prędkość maksymalną 22 węzły.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 July

Zmarł Witold Bublewski, harcmistrz, wybitny działacz Ligi Morskiej i Rzecznej, nestor polskiego żeglarstwa harcerskiego, zasłużony dla morskich spraw Polski.
sobota, 21 lipca 2007
Na s/y "Nord III" w samotny rejs z zamiarem dotarcia do Japonii wyruszył z San Francisco Andrzej Urbańczyk; było to pierwsze polskie przejście północnego Atlantyku.
czwartek, 21 lipca 1977
Do Nowego Jorku na "Gipsy Moth" wpływa Francis Chichester, zajmując pierwsze miejsce w pierwszych regatach OSTAR.
czwartek, 21 lipca 1960
Został założony pierwszy w Gdańsku polski klub żeglarski pod nazwą Pierwszy Polski Klub Jachtowy; później w 1932 r. klub ten połączył się z Polskim Klubem (niesportowym, a zrzeszającym gdańskich Polaków) i przybrał nazwę Polski Klub Morski.
piątek, 21 lipca 1922
Podniesienie bandery na barku "Lwów".
środa, 21 lipca 1920