TYP: a1

Pożar na promie

środa, 10 listopada 2010
Arkadiusz Maciejowski
author Ziko-C.
  Fährboot, Stena Line, Hoek van Holland  / Felixstowe - author Ziko-C
Wczoraj w Gdańskiej Stoczni Remontowej stanął w ogniu prom pasażerski Stena Brittanica linii Stena Line. Przybyłej na miejsce straży pożarnej udało się szybko opanować pożar. Prom znajduje się w Gdańsku od ubiegłego tygodnia. Przechodzi tu gruntowną modernizację.


Pożar wybuchł w trakcie porannych prac na dziesiątym pokładzie promu. Wszyscy pracownicy zostali natychmiast ewakuowani, dzięki czemu nikomu nic się nie stało. Na miejscu po kilku chwilach pojawiło się kilkanaście jednostek straży pożarnej. Jak poinformował rzecznik stoczni Janusz Woźniak, sytuację udało się szybko opanować m.in. dlatego, że na tego typu jednostkach są grodzie ogniowe, dzięki którym ogień nie może się rozprzestrzeniać.

Akcja była szczególnie trudna ze względu na bardzo duże zadymienie. - Źródłem intensywnego dymu unoszącego się nad statkiem była najprawdopodobniej pianka izolacyjna znajdująca się w kabinach - dodał Woźniak. Przyczyny pożaru zbada teraz policja. Jedną z przyczyn może być ludzki błąd przy spawaniu czy cięciu elementów statku.

Prom Stena Britannica, służący do przewozu samochodów, pływał dotychczas na linii łączącej Holandię z Wielką Brytanią. Prom zbudowany został w 2002 roku. W 2007 roku jednostka została przebudowana. Obecnie długość linii ładunkowej to 5500 metrów, liczba zabieranych pasażerów wynosi 1200. Prom mierzy 241 metrów długości, 30 metrów szerokości i rozwija prędkość maksymalną 22 węzły.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 August

Wystartowała kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; regaty wygrał amerykański jacht "Weatherly" ze skipperem Busem Masbacherem
środa, 15 sierpnia 1962
Odbyły się pierwsze regaty Fastnet na trasie ze startem w Cowes, dookoła Fastnet i metą w Plymouth; regaty wygrał jacht "Jolie Brise"
sobota, 15 sierpnia 1925
Umiera Gustaf Erikson, mieszkaniec Atlantydów, armator ostatnich żaglowców używanych do przewozu różnych ładunków masowych
piątek, 15 sierpnia 1947
Utworzenie w Warszawie Warszawskiego Rzecznego Jacht Klubu
czwartek, 15 sierpnia 1872