TYP: a1

Powstanie największa na świecie morska farma wiatrowa

wtorek, 9 lutego 2021
Anna Ciężadło

Przyznajcie, na hasło „farma wiatrowa” pomyśleliście o Europie, prawda? Tymczasem ciekawostka jest, że z tej formy energetyki na wielką skalę korzystają też kraje, które – mówiąc delikatnie – nie kojarzą się z ekologią. Przodują tu Stany Zjednoczone oraz Chiny. Teraz dołączy do nich kolejny gracz - Korea Południowa właśnie ogłosiła budowę największej na świecie wiatrowej farmy morskiej.

„Drobniak tyż piniondz”

Rząd Korei Południowej właśnie zdecydował się dofinansować budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej kwotą 43 miliardów dolarów. Inwestycja ta ma być częścią „nowego, zielonego ładu”, który stanowi oczko w głowie prezydenta Moona Jae-In.

Farma ma powstać u wybrzeży Sinan – niewielkiego archipelagu, zlokalizowanego na zachód od Mokpo. Będzie to największy na świecie pojedynczy projekt morski. Po ukończeniu instalacja będzie mieć moc 8,2 gigawata, co stanowi niemal dwukrotność obecnej mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, jaką dysponuje Korea Południowa.

Koreańczyk potrafi

Ambicją władz Korei Południowej jest uczynienie z kraju światowego litera w dziedzinie wiatrowej do 2030 r. Nie jest to proste zadanie, ponieważ dosłownie tuż za rogiem znajdują się dwa inne kraje, które snują podobne plany: Chiny oraz Japonia.

Rząd Korei Południowej twierdzi, że inwestycja będzie mieć daleko idące skutki nie tylko dla emisji dwutlenku węgla, ale też dla poprawy struktury zatrudnienia w regionie. Budowa oraz eksploatacja farmy morskiej stworzy miejsca pracy dla 120 000 osób, a ponadto doprowadzi do ożywienia gospodarczego takich centrów produkcyjnych jak Mokpo, ale też Yeongam oraz Sinan.

Na tym jednak nie koniec: zgodnie z zapowiedziami prezydenta Moona, lokalni mieszkańcy będą także mogli czerpać wymierne zyski z funkcjonowania farmy. Mają one być przekazywane w postaci „dożywotniej morskiej emerytury wiatrowej”. Trzeba przyznać, że brzmi to obiecująco.

Tagi: Korea, farma wiatrowa, ekologia, inwestycja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936