TYP: a1

Polskie plaże będą szersze

środa, 22 maja 2019
Monika Frenkiel

Wiecie, co to refulacja? Coś, przez co tegoroczni turyści, którzy będą chcieli postawić swoje parawany nad Bałtykiem, będą musieli obejść się smakiem. A tak serio chodzi o to ochronę brzegu morskiego przed erozją. Od czerwca na bałtyckich plażach prowadzone będą prace, polegające na budowie plaż.  

[t][/t] [s]Fot. Urząd Morski w Gdyni[/s]


Refulacja polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. I choć w tym roku na parawany będzie mniej miejsca, to ostatecznie miłośnicy plażowania na refulacji zyskają, bowiem dzięki niej plaże zostaną poszerzone o około 40 metrów. Dziennie bowiem na plaży ma się pojawiać ok. 70 metrów bieżących nowego piasku.
A dlaczego prace prowadzone będą od czerwca do września, czyli wtedy, kiedy Polacy wylegają na plaże? Otóż ich termin jest ściśle związany z modernizacją toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku. Na plaże od Jelitkowa do Brzeźna i Westerplatte trafi bowiem urobek z dna Zatoki Gdańskiej. To mieszanina piachu i wody o ciemnej barwie i bywa, że nieprzyjemnym zapachu. Na szczęście proces utlenienia sprawi, że piasek zyska normalną, żółtą barwę i straci niemiły zapach,  ale jak długo to potrwa, zależy od pogody. Piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska. 


Szczegółowy harmonogram pracy ustalono na razie tylko na plaży w Jelitkowie, o terminach i miejscach kolejnych prac planowanych do września 2019 r. na pomorskim wybrzeżu będzie sukcesywnie informować Urząd Morski w Gdyni. Do refulacji przewidziane są również plaże w Brzeźnie, Jastrzębiej Górze, Ostrowie, Karwi, Helu, Kuźnicy, Sztutowie, Stegnie i na Westerplatte. Niestety refulacja wiąże się koniecznością czasowego zamknięcia poszczególnych odcinków plaż. Urząd Morski, który koordynuje wszystkie prace zapewnia, że nawet jeśli plaża będzie zamknięta, to będzie zapewniony dostęp do znajdujących się tam punktów gastronomicznych.

Ostatnia refulacja plaż odbyła się na początku 2010 r. w Brzeźnie. Wówczas piach utleniał się ok. trzech miesięcy. W Jelitkowie po raz ostatni nowy piach pojawił się w 2007 r.

 

Tagi: refulacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 July

Zmarł Witold Bublewski, harcmistrz, wybitny działacz Ligi Morskiej i Rzecznej, nestor polskiego żeglarstwa harcerskiego, zasłużony dla morskich spraw Polski.
sobota, 21 lipca 2007
Na s/y "Nord III" w samotny rejs z zamiarem dotarcia do Japonii wyruszył z San Francisco Andrzej Urbańczyk; było to pierwsze polskie przejście północnego Atlantyku.
czwartek, 21 lipca 1977
Do Nowego Jorku na "Gipsy Moth" wpływa Francis Chichester, zajmując pierwsze miejsce w pierwszych regatach OSTAR.
czwartek, 21 lipca 1960
Został założony pierwszy w Gdańsku polski klub żeglarski pod nazwą Pierwszy Polski Klub Jachtowy; później w 1932 r. klub ten połączył się z Polskim Klubem (niesportowym, a zrzeszającym gdańskich Polaków) i przybrał nazwę Polski Klub Morski.
piątek, 21 lipca 1922
Podniesienie bandery na barku "Lwów".
środa, 21 lipca 1920