TYP: a1

Polscy policjanci w Chorwacji

środa, 21 lipca 2010
Paulina Wilk

Polscy policjanci w Chorwacji

W te wakacje nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających w Chorwacji czuwać będą polscy policjanci. Dzięki umowie o współpracy policyjnej pomiędzy Polską i Chorwacją jeden patrol (dwójka policjantów) z Polski pomaga chorwackiej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli, spędzających wakacje w adriatyckich kurortach.


Polscy funkcjonariusze przed wyjazdem przeszli specjalne szkolenia m.in. na temat międzynarodowych zasad wymiany informacji kryminalnych. Zaraz po przyjeździe wzięli również udział w krótkim szkoleniu konsularnym w polskiej ambasadzie w Zagrzebiu. Nasi stróże prawa spędzą w Chorwacji miesiąc. Ich główną bazą będzie chętnie odwiedzany przez polskich turystów Zadar. Jednak w razie potrzeby będą pomagali rodakom również w innych miejscowościach na chorwackim wybrzeżu.

To nie pierwszy raz, kiedy polscy funkcjonariusze wyjeżdżają do innego kraju, żeby pomagać lokalnej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli. Polscy stróże prawa wyjechali m.in. do Wielkiej Brytanii oraz pomagali niemieckiej policji w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej cztery lata temu.

Wyjazd polskich policjantów to jeden z efektów polsko-chorwackiej umowy, dotyczącej współpracy w zwalczaniu przestępczości, która została podpisana 9 lipca b.r. w Dubrowniku. Polscy funkcjonariusze pojechali do Chorwacji po raz pierwszy, ale współpraca z chorwackimi policjantami ma być również kontynuowana w przyszłe wakacje.


źródło: www.mswia.gov.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877