TYP: a1

Polscy policjanci w Chorwacji

środa, 21 lipca 2010
Paulina Wilk

Polscy policjanci w Chorwacji

W te wakacje nad bezpieczeństwem turystów wypoczywających w Chorwacji czuwać będą polscy policjanci. Dzięki umowie o współpracy policyjnej pomiędzy Polską i Chorwacją jeden patrol (dwójka policjantów) z Polski pomaga chorwackiej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli, spędzających wakacje w adriatyckich kurortach.


Polscy funkcjonariusze przed wyjazdem przeszli specjalne szkolenia m.in. na temat międzynarodowych zasad wymiany informacji kryminalnych. Zaraz po przyjeździe wzięli również udział w krótkim szkoleniu konsularnym w polskiej ambasadzie w Zagrzebiu. Nasi stróże prawa spędzą w Chorwacji miesiąc. Ich główną bazą będzie chętnie odwiedzany przez polskich turystów Zadar. Jednak w razie potrzeby będą pomagali rodakom również w innych miejscowościach na chorwackim wybrzeżu.

To nie pierwszy raz, kiedy polscy funkcjonariusze wyjeżdżają do innego kraju, żeby pomagać lokalnej policji w sprawach dotyczących polskich obywateli. Polscy stróże prawa wyjechali m.in. do Wielkiej Brytanii oraz pomagali niemieckiej policji w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej cztery lata temu.

Wyjazd polskich policjantów to jeden z efektów polsko-chorwackiej umowy, dotyczącej współpracy w zwalczaniu przestępczości, która została podpisana 9 lipca b.r. w Dubrowniku. Polscy funkcjonariusze pojechali do Chorwacji po raz pierwszy, ale współpraca z chorwackimi policjantami ma być również kontynuowana w przyszłe wakacje.


źródło: www.mswia.gov.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze