TYP: a1

Pogoria wykonała napis z okazji 100 lat AGH

piątek, 22 lutego 2019
Informacja prasowa/AGH

Nietypowy sposób na uczczenie jubileuszu znalazła krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. 


Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS. Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość 4 mil morskich i szerokość 1 mili morskiej.
Inicjatywa była pomysłem pracowników, studentów oraz absolwentów AGH, którzy w ramach obchodów jubileuszowych uczelni uczestniczą obecnie w „Rejsie 100-lecia AGH” na pokładzie Pogorii. Załoga rejsu zaproponowała kapitan Annie Kiełbik-Piwońskiej, aby z okazji jubileuszu ich Alma Mater „napisać” żaglowcem na wodzie „100 AGH”. 


Stała załoga żaglowca zgodziła się podjąć to trudne wyzwanie i w ten sposób powstał gigantyczny napis widoczny dzięki sygnałom GPS. Odległość, którą przepłynęła Pogoria, aby go wykonać to 10 mil morskich, co udało się dzięki precyzyjnemu manewrowaniu głównego mechanika statku.


Podróż załogi z AGH rozpoczęła się w ubiegłą sobotę. Dotychczas żaglowiec pokonał trasę, która obejmowała porty w Loano, Portovenere, Portoferraio oraz Civita Vecchia. Organizatorem rejsu ze strony krakowskiej uczelni jest Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun, dr inż. Grzegorz Michta. Wszyscy członkowie wyprawy biorą czynny udział w życiu żaglowca. Załoga podzielona jest na cztery wachty, z których każda pracuje pod kierunkiem doświadczonego oficera. 
Rejs zakończy się 23 lutego. 

 

Ślad można zobaczyć TUTAJ

 

Tagi: STS Pogoria, AGH, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771