TYP: a1

Pociąg metra uratowany przez ogon wieloryba

wtorek, 3 listopada 2020
Anna Ciężadło

W Niderlandach doszło do nietypowego wypadku: pociąg metra wypadł z torów, a ponieważ akurat na tym odcinku prowadziły one po estakadzie, do ziemi było aż osiem metrów. Na szczęście, kolejkę uratował… ogon wieloryba.

 

 

Okoliczności zdarzenia

Do wypadku doszło na stacji De Akkers. Znajduje się ona w mieście Spijkenisse w okolicy Rotterdamu.

Pociąg kończył bieg, jednak jego maszynista z niewyjaśnionych przyczyn nie zatrzymał pojazdu przed końcem torowiska, a następnie staranował kozioł oporowy. Skutkiem tego pociąg wyleciał z torów. Na szczęście, kawałek dalej znajdowała się rzeźba przedstawiająca gigantyczny ogon wieloryba. Kolejka, sunąc naprzód, wylądowała wprost na niej.  

Jak powiedział Ruud Natrop, rzecznik bezpieczeństwa w rejonie Rotterdam-Rijnmond „To było jak scena z hollywoodzkiego filmu. Dzięki Bogu był tam ogon”.

Szczęśliwy traf

W momencie zdarzenia w pociągu nie było żadnych pasażerów, tylko maszynista. Mimo iż nie odniósł on poważnych obrażeń, został skierowany na obserwację do szpitala. Zdaniem Ruuda Natropa, nic nie wskazuje na to, by maszynista popełnił jakiś błąd. W związku z tym funkcjonariusze badają, czy przyczyną wypadnięcia z torów nie była awaria systemów bezpieczeństwa, które powinny zatrzymać pociąg.

Pozostaje jednak pytanie, co będzie dalej? Skład utknął na ogonie wieloryba, który zlokalizowany jest tuż nad wodą, wiec usunięcie pociągu nie będzie prostym zdaniem. Władze zapowiadają, że ze względów bezpieczeństwa do czasu ustalenia planu działania obiekt pozostanie zamknięty.

 

Tagi: Niderlandy, Holandia, metro, wieloryb, rzeźba, wypadek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940