TYP: a1

Pen Duick II zacumuje w gdańskiej marinie

piątek, 8 czerwca 2012
Informacja prasowa
Pen_Duick_II
Pen Duick II
Fot. Remi Jouan
W 1964 roku Eric Tabarly wygrał regaty samotników przez Atlantyk na pokładzie jachtu Pen Duick II. Z okazji Euro 2012 ta słynna jednostka zawita po raz drugi do Gdańska. W sobotę 9 czerwca stanie na honorowym miejscu w marinie Gdańsk, gdzie będzie można ją zwiedzić. Uroczyste powitanie w marinie zaplanowano na godzinę 12:00.


Po raz pierwszy jacht zacumował w gdańskiej marinie w 1997 roku, kiedy miasto świętowało swoje milenium. Eric Tabarly wraz z grupą przyjaciół był wtedy witany przez ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w nowo wybudowanej marinie na Starym Mieście.

W 1998 roku Eric Tabarly zaginął na Morzu Irlandzkim po wypadnięciu za burtę podczas rejsu do Szkocji. Po tragicznej śmierci legendarnego żeglarza jego małżonka Jacqueline Tabarly założyła stowarzyszenie, które zainicjowało budowę Akademii Erica Tabarly’ego. Wybudowane w 2005 r. Miasteczko Żeglarskie (la Cite de la Voile) w Lorient stało się jednym z najnowocześniejszych centrów edukacji morskiej na świecie. Odwiedza je rocznie blisko 100 tys. osób.

Na pokładzie Pen Duicka II Eric Tabarly zwyciężał w wielu regatach na morzach i oceanach całego świata. Niestety jacht uległ zniszczeniu i przez kilka lat stał jako eksponat na lądzie. Przywróceniem jego dawnej świetności zajęła się specjalnie powołana fundacja. Od 1995 roku na jego pokładzie znów szkolą się pokolenia żeglarzy.

Tym razem na pokładzie Pen Duicka II, który najpierw odwiedził Narodowe Centrum Żeglarstwa, przypłynęli żeglarze z kpt. Davidem Aleksandrem z Ecole Nationale de Voile w Quiberon w płd. Bretanii, którzy zostali zaproszeni przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w ramach umowy o wzajemnej współpracy, podpisanej w ubiegłym roku.

Współpraca z żeglarzami francuskimi przynosi wiele owoców. Studenci AWFiS na flagowej jednostce s/y Śnidecki odwiedzają zaprzyjaźnione porty nad Kanałem la Manche i Bretanii, najbardziej morskiego regionu Francji. Popłyną również w jednym z etapów na pokładzie Pen Duicka II w drodze powrotnej z Gdańska do Kilonii.

Jacht w sobotę 9 czerwca stanie na honorowym miejscu w marinie Gdańsk, gdzie będzie można go zwiedzić. Uroczyste powitanie w marinie zaplanowano na godz. 12.00. W programie pobytu przewidziano również krótki rejs po Zatoce Gdańskiej dla młodzieży ze szkół trójmiasta.

Podstawowe dane techniczne:

Długość całkowita: 13,60 m, szerokość: 3,40 m
Zanurzenie: 2,20 m
Ciężar: 6,5 t
Pow. ożaglowania: 58 m2
Rok budowy: 1964
Konstruktor: Gilles Constantini
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971