TYP: a1

Paweł Tarnowski wygrywa regaty Pucharu Świata w olimpijskiej klasie iQFoil!

niedziela, 29 stycznia 2023
Informacja prasowa/Polski Związek Żeglarski

Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski) w nieprawdopodobnych okolicznościach wygrywa regaty Pucharu Świata International iQFoil Games w olimpijskiej klasie iQFOiL Regaty odbyły się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote, a wzięło w nich udział 84 zawodników i 66 zawodniczek.

 

Polak przez całe regaty żeglował znakomicie, świetnie sobie radząc zarówno w tradycyjnych wyścigach kursowych, jak i w slalomie i maratonie. W efekcie do dzisiejszej serii medalowej Paweł Tarnowski awansował z czwartego miejsca w klasyfikacji generalnej. To oznaczało, że w serii medalowej musiał brać udział zarówno w ćwierćfinale, jak i półfinale. Oba wyścigi rozegrał bardzo dobrze taktycznie i zapewnił sobie start w trzyosobowym wyścigu finałowym. W nim musiał zmierzyć się z mistrzem świata z 2021 roku Nico Goyardem (Francja) oraz z rewelacyjnie spisującym się w tych regatach Samem Sillsem. Brytyjczyk do serii medalowej zdominował rywalizację, wygrał 9 z 15 wyścigów. Ale w finale nie miało to żadnego znaczenia. Zasady są takie, że zwycięzca wyścigu finałowego wygrywa całe regaty.

 

To co się wydarzyło w ostatnim wyścigu z pewnością przejdzie do historii klasy iQFoil! Paweł Tarnowski świetnie wystartował, objął prowadzenie, ale Sam Sills mocno naciskał i obaj płynęli niemal deska w deskę zażarcie walcząc o zwycięstwo. Za nimi żeglował Goyard. Gdy Paweł zbudował niewielką przewagę, kilkadziesiąt metrów przed metą nagle wywrócił się, a sekundę po nim, to samo spotkało Sillsa! To musiał być dla nich szok, ale szybko z niego otrząsnął się Paweł Tarnowski, który sprawnie wrócił na deskę, poderwał żagiel i pomknął do mety, wygrywając swoje pierwsze regaty rangi Pucharu Świata w nowej olimpijskiej klasie iQFoil.

 

Sills, zanim zdołał się podnieść, został wyprzedzony przez Goyarda i gdy wydawało się, że to Francuz będzie drugi, nagle zgasł mu wiatr. Sam Sills w tym czasie „odpalił foila”, uniósł deskę nad wodę i obronił drugie miejsce. Takich emocji i takiej dramaturgii nie spodziewał się nikt.

 

- Takiego zakończenia nie napisałby nawet Hitchcock. Coś niesamowitego. Świetnie wystartowałem i przez cały wyścig broniłem pozycji, pod koniec nawet nie cisnąłem na maksa, bo nie chciałem ryzykować przy dużej fali i wietrze powyżej 22 węzłów. Warunki były naprawdę trudne. Tuż przed metą zaliczyłem katapultę i już żegnałem się ze zwycięstwem, ale gdy zobaczyłem, że Brytyjczyk też wpadł do wody, od razu włączyłem tryb działanie. Udało mi się szybko wrócić na deskę i pomknąłem do mety, podczas gdy Sam Sills jeszcze był w wodzie. Zgodnie wszyscy obserwatorzy mówili tutaj, że takiego zakończenia jeszcze w historii żeglarstwa nie widzieli. Zwycięstwo te dedykuję mojej żonie, która zawsze mocno mnie wspiera i która już w sierpniu urodzi nasze dziecko. Cieszę się przeogromnie, bo widać efekt ciężkich treningów. Niedawno w mistrzostwach świata zająłem siódme miejsce, teraz wygrałem pierwsze duże regaty w tym roku i zadomowiłem się w ścisłej światowej czołówce. Dużo pracy jeszcze przede mną, ale najważniejsze, że jest solidny fundament – mówi Paweł Tarnowski.

 

Na Lanzarote startowali też inni Polacy. W pierwszej części regat bardzo dobrze spisywał się Maciek Rutkowski, który żeglował w czołówce. Niestety, potem dało o sobie znać przeziębienie i awaria sprzętu i w efekcie Polak musiał wycofać się z rywalizacji. 23 miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski), na miejscu 26 uplasował się Radosław Furmański (AZS AWFIS Gdańsk), na 29 miejscu sklasyfikowano Maćka Rutkowskiego (AZS Poznań), a na miejscu 59 Tomasza Romanowskiego (AZS Poznań).

Wśród kobiet jedyną Polką była Zofia Klepacka (Sailing Legia), która w stawce 66 zawodniczek zajęła wysokie, 17 miejsce. Cieszy progres, jaki z zawodów na zwody wykonuje Polka. Regaty wygrała Pilar Lamadrid Trueba (Hiszpania).

 

Wyniki:

https://2023iqgameslanzarote.sailti.com/.../race-resultsall

 

Tagi: Paweł Tarnowski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922