TYP: a1

Ostatni port przed wypłynięciem na ocean

środa, 13 czerwca 2018
Informacja prasowa

Dar Młodzieży po wizycie w Estonii, Norwegii i Danii wrócił do Polski na uroczyste obchody Światowych Dni Morza, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca w Szczecinie. Podczas postoju w porcie fregata zostanie przygotowana do wypłynięcia na szerokie wody. Przed nią wizyta między innymi w Dakarze, Kapsztadzie, czy Szanghaju.

 

<t>fot.projektkomunikacja.pl</t>

Rejs promujący obchody stulecia odzyskania przez Polską niepodległości po raz ostatni zawitał do polskiego portu. Po Gdyni, z której Dar Młodzieży wypłynął 20 kwietnia, uczestnicy rejsu dotarli do Szczecina, by wziąć udział w Światowych Dniach Morza. Jest to najważniejsze święto morskie Narodów Zjednoczonych (IMO) – organizacji, do której Polska przynależy od 1960 roku. Tegoroczne obchody tego święta odbywają się w Szczecinie. Co istotne, po raz pierwszy są organizowane w regionie Morza Bałtyckiego oraz w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Polsce przypada więc zaszczyt promocji całego regionu na arenie międzynarodowej. – Polska należycie wypełnia swoje obowiązki związane z przynależnością do IMO w ramach współpracy na rzecz bezpiecznej, przyjaznej środowisku, efektywnej i zrównoważonej żeglugi. Ostatnie lata przyniosły rozkwit polskiej gospodarki morskiej. Regularnie notujemy nowe rekordy przeładunków w portach morskich, modernizowany jest przemysł stoczniowy, realizujemy kluczowe inwestycje dla transportu rzecznego, a akademie morskie w Gdyni i Szczecinie uznawane są za jedne z najlepszych na świecie pod względem jakości kształcenia. – podkreśla Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Organizowana w Szczecinie uroczystość będzie wydarzeniem międzynarodowym, ponieważ swój udział w Światowych Dniach Młodzieży zadeklarowali ministrowie oraz delegacje z kilkudziesięciu państw.

 

Podczas odbywającego się w Szczecinie święta nie mogło zabraknąć Daru Młodzieży, którego zadaniem jest promocja Rzeczypospolitej na morzach i oceanach. Fregata zawitała do szczecińskiego portu, gdzie zostanie do 15 czerwca, a następnie wyruszy do niemieckiego Bremerhaven. To drugi port podczas rejsu, gdzie dojdzie do wymiany części uczestników -laureatów konkursu organizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. W porcie nastąpi również tankowanie Daru Młodzieży.

 

 

 

 

 

 

W Szczecinie na członków załogi, wszystkich mieszkańców miasta i turystów czeka szereg atrakcji. W planach jest kino plenerowe, zwiedzenie jednostek pływających, w okolicach Starej Rzeźni stanie Miasteczko Portowe z grami, konkursami i zabawami. W rozbitym obok namiocie sferycznym

powstanie Morskie Centrum Edukacyjne. Będzie tam można odbyć interaktywną wycieczkę po porcie, zacumować statek czy nauczyć się nadawać sygnał SOS.

 

Obchody Światowych Dni Morza w Szczecinie to wyjątkowe wyróżnienie dla polskiej żeglugi i uznanie zasług na rzecz światowej gospodarki wodnej.  Jest to zarazem okazja do zwrócenie uwagi opinii międzynarodowej na wyjątkową rocznicę, jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w Światowych Dniach Morza potwierdza, że Dar Młodzieży spełnia swoje zadanie, jakim jest promocja naszego kraju na świecie.

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
Antoni Świerczek: Jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby rejs gdzieś zawitał.
Może jednak się czepiam....
To 'Polską niepodległości' też nie za fajne...
piątek, 15 czerwca 2018, 6:46 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001