TYP: a1

ORP Błyskawica dla Cowes

środa, 13 maja 2020
Z mediów

Cowes - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, na wyspie Wight. I miasto, w którym do dziś z wielką wdzięcznością wspominają Polaków. Podczas II wojny światowej jeden ze zbudowanych tam niszczycieli typu Grom - ORP "Błyskawica", był kilkakrotnie remontowany w macierzystej stoczni.

 

W nocy 4/5 maja 1942 ORP "Błyskawica", stojąc w stoczni, pod dowództwem kmdr. por. Wojciecha Franckiego, odpierała ogniem dział niemiecki nalot na miasto, a jej załoga pomagała usuwać jego skutki. Rocznica tego zdarzenia zawsze jest upamiętniana w Cowes.

 

Na 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej załoga „Błyskawicy” przygotowała mieszkańcom wyspy niespodziankę i pozdrowienia. Obejrzyjcie filmik!

 

Tagi: Cowes, ORP Błyskawica, II Wojna Światowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877