TYP: a1

ORP "Bielik" będzie tropił terrorystów

poniedziałek, 8 listopada 2010
Arkadiusz Maciejowski
BielikPolski okręt podwodny ORP "Bielik" opuścił port wojenny w Gdyni i rozpoczął udział w skomplikowanej operacji antyterrorystycznej "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym. To jedno z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez NATO. W pożegnaniu załogi uczestniczyć będzie minister Obrony Narodowej Bogdan Klich.

Do ORP "Bielik" należeć będzie przede wszystkim monitorowanie żeglugi, zwłaszcza morskich szlaków komunikacyjnych oraz rejonów szczególnie narażonych na działania grup terrorystycznych. W skład jego zadań wchodzić będzie również wykrywanie i identyfikacja podejrzanych jednostek mogących dostarczać nielegalne uzbrojenie, materiały czy substancje lub przemycać ludzi. Informacje oraz dane uzyskane podczas działań "Bielika" będą wykorzystywane przez dowództwo operacji w celu utrzymania bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Śródziemnym. ORP "Bielik" podlegać będzie pod dowództwo NATO w Neapolu. Ze strony polskiej udziałem w misji kieruje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP. Okręt do kraju powróci za 4 miesiące.

"Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym to jedna z najważniejszych operacji NATO. Rozpoczęła się w październiku 2001 roku. Prowadzona jest przez siły morskie Sojuszu jako reakcja na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi i zapobieganie aktom terroru na jednym z najważniejszych akwenów światowych - Morzu Śródziemnym. Polska Marynarka Wojenna dotychczas pięciokrotnie kierowała swoje okręty do działań w ramach "Active Endeavour". Dwukrotnie uczestniczył w niej okręt podwodny ORP "Bielik" (2005 r. i 2006/07 r.) oraz także dwukrotnie fregata rakietowa ORP "Gen. K. Pułaski" (w 2006 r. i 2008 r.). Na przełomie 2008 i 2009 roku w misji uczestniczył także okręt podwodny ORP "Kondor". Podczas tych misji polskie okręty wykryły i zidentyfikowały kilka tysięcy jednostek przepływających przez Morze Śródziemne. Wśród nich także te, które przemycały ludzi i zakazane substancje. Teraz przestępców tropił będzie "Bielik".
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971